Tükettiğimiz bütün yiyecekler karaciğerin sağlıklı çalışmasını yakından etkiliyor. Uzun süreli alkol tüketenlerde ise karaciğer hastalıklarının oluşma riski artıyor
Karaciğer, vücudun her türlü gereksinimini karşılamak üzere 24 saat durmaksızın çalışan, oldukça karmaşık bir kimyasal fabrika olarak tanımlanıyor. Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı alkol tüketiminin karaciğeri nasıl etkilediğini anlattı.

NASIL HASAR VERİYOR?
İçki içildiğinde, alkol mide ve bağırsaklardan emilerek kana karışır. Alkolün parçalandığı yer karaciğerdir. Ancak karaciğerin birim zamanda zararsız hale getirebileceği alkol miktarı sınırlıdır. Bu sınırın üzerinde alınan alkol tüm vücudu, özellikle de, beyni ve kalbi etkiler. Karaciğerin fazla miktarda alkolü zararsız hale getirme işlemi sırasında, diğer fonksiyonları aksar. Hele bu işlem çok uzun sürer ise (her gün fazla miktarda alkol tüketenlerde olduğu gibi) karaciğer hücreleri hasar görebilir, yapısal değişikliklere uğrayabilir (karaciğerde yağlanma). Bazı durumlarda karaciğerde yoğun inflamasyon (alkolik hepatit) ve/ veya nedbeleşme (siroz) gelişebilir. Ancak, böylesi hasarın olabilmesi ya da bunun kalıcı bir hasar haline gelmesi için, içilen miktar kadar süre de önemlidir. Başka bir deyişle, uzun süre (yıllar) ve belli bir miktarın üzerinde alkol alanlarda kalıcı hasar olasılığı artar.

NE KADAR İÇİLMELİ?
Karaciğerin metabolize edebileceği alkol miktarının sınırlı olduğunu belirten Prof.Dr. Koray Acarlı, günlük alınabilecek alkol miktarını anlattı: ''Bu, kişinin kilosu, cinsiyeti gibi özelliklerine bağlıdır. Kadınların alkole bağlı karaciğer hasarı açısından daha duyarlı olduğu bilinir. Alkol alımı ile ilgili, tespit edilmiş kesin bir zararsızlık limiti yoktur. Genel olarak kabul edilen görüş, günde 10-15 g alkolün bir sorun olmayacağı yönündedir. Örneğin: %10 alkol içeren (100 ml'sinde 10 g alkol) içecekten 150 ml (1 bardak) içilmesi gibi.

KARACİĞER İMDAT DERSE
Karaciğer hastalıklarında karaciğer hücrelerinin yaklaşık dörtte üçü (3/4) hasar görmeden bir şikayet ortaya çıkmaz. Dolayısı ile, böyle bir şikayet ortaya çıktığında yapacak fazla bir şey yoktur. Oysa, düzenli kontrollerde önemli ipuçları elde edebilir. Karaciğer hastalıklarının başlıca belirtileri; yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, enfeksiyonlara karşı direnç düşüklüğü, sarılık (cildin ve göz aklarının sarı renk alması), karın boşluğunda sıvı toplanması, adale erimesi, sindirim sisteminden ciddi kanamalar (varis kanaması), beyin ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklardır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 663
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 14:41
teşekkürler


eline sağlık


[span=royalblue] [/span]
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:46
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:18
Paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 15.12.2005 16:36
Alkol tüketilmemeli sırf sağlık açısından değil aile yapısınıda etkiliyor. Teşekkürler bilgilrin için
CADIKIZ Tarih: 15.12.2005 14:25
binbir zarari vardir tabiki,ve tuketilmememli sagligimiz icin :18:
paylasimin icin saol arkadasim
ens_selman Tarih: 15.12.2005 12:42
ellerine sağlık bu güzel bilgiler için