Durupınar Köyü Haymana Ankara -Durupınar Köyü Haymana Ankara Resimleri -Durupınar Köyü Haymana Ankara Tarihi

Durupınar, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları [gizle]
1 Tarihi
2 Kültür
3 Coğrafya
4 İklim
5 Nüfus
6 Ekonomi
7 Muhtarlık
8 Altyapı bilgileri
9 Dış bağlantılar


Tarihi [değiştir]
Köyün eski ve çevrede bilinen adı TOTAK'tır.Totak ismi mevlüt oglu mehmet tarafından degiştirilmiştir Durupınar köyüne ilk ayak basan kişi Sülü Dede'dir. Sülü Dede'nin yanı sıra onun kardeşi ve yabancılar da gelmiştir. Bu kişilerin buraya gelme amaçları, savaşlardan korunmaktır. Çünkü iç taraflar daha güvenlidir. Ayrıca bu köyden Kurtuluş Savaşı'nda da bahsedilmektedir. En son bu köye varan Yunanlılar, buradaki hayvanları köylüden zorla alarak beslenmişlerdir. Köylüye herhangi bir zarar vermemişlerdir.

Ayrıca bu köye Atatürk ve İsmet Paşa gelmişlerdir. Kurtuluş Savaşı'nda yararlılıklar gösteren Müslüm Kayabaşı bu köylüdür. Kendisi gazidir. Çanakkale, Irak ve Sakarya cephelerinde savaşmış, İzmir'in kurtuluşunda ilk giren askerlerdendir. Kardeşi Osmanoğlu Bekir, Çanakkale'de şehit düşmüştür.Köyde bulunan kabilelerden İskovlar Kabileside vardır.Kabilenin ilk adı Kadıoğlu Kabilesidir.İskovlar kabilesinin bir çoğu Ankaraya göç edmiştir.Kabilenin büyükleri ise vefat etmişlerdir.Kabilenin en büyükleri olarak Talih Güngör,Hüseyin Güngör ve İskender Güngör ,Mehmet Güngör,Hakkı Güngör olarak'dır.Şu an Ankara'da yaşayanlardan ise Molla Güngör,Yusuf Güngör,Ürkiye Güngör yaşamaktadadır.Vefat edenlerden Talih Güngör,Abdullah Güngör,Baki Güngör'dür. yazan:Gökhan GÜNGÖR

İskoğlar Kabilesi
Pehlivanlar kabilesi
Aydınlar kabilesi
Haktanıyan kabilesi
Beyler kabilesi
Gıdıgiller
Cızalar (bağcılar) kabilesi
Kel Kötüler
Dağlılar
Behçetler
Hacı İsmailller (Küçükler)
İşyapanlar (Hassovun Çavuşlar)
Bayraktar'lar
Çimenler Kabilesi
Erkullar Ailesi
Mercan ailesi
Hacı Halim
Sönmez ailesi
Çalış kabilesi
Milliler (Hacı Hilmi Cömert) ailesİ
Yahya Paşa kabilesi
Arnavutlar kabilesi
Hatıplar kabilesi
Tunçlar kabilesi
Kılınç ailesi (Hızır Mehmetgil)
Keleşler (Irazlar) kabilesi
yerleşmişlerdir.

Kültür [değiştir]
Durupınar köyü halkı misafirperverdir ve çevrede en çok bu özelliği ile tanınır. Köyde halen odalar vardır (misafirhane). Köye gelen misafirler, satıcılar ve işçiler burda kalır ve yemekleri oda sahibi veya köylülerce karşılanır. Ayrıca, cenaze olduğu zaman, cenaze sahibine mezar kazdırılmaz. Onun yerine mezar kazılır. Dışarıdan geldikleri için bir hafta, sabah-öğle-akşam yemekleri köy halkı tarafından getirilir. Onlara bu acı günlerinde böyle yardımcı olarak acıları hafifletilir. Cenazenin 7. ve 40. günlerinde hatim ve mevlüt okunarak yemek verilir.

Düğünlerde örf ve adetlere uygun, davul-zurna çalınır.
Hac uğurlamalarında hacı aşı (yemeği) verilir. Bu sayede halk birbirine haklarını helal ederler.
Durupınar köyünün yetiştirdiği, devletine milletine yüksek kademelerde hizmet etmiş çok sayıda insan vardır.

Köyde yok olmaya yüz tutan "oda" geleneği son yıllarda canlandırılmış ve günümüzde hemen her ailenin bir odası bulunmaktadır. Bu odalarda, köye dışarıdan gelen herkes ağırlanır ve istediği kadar konuk edilir. Ayrıca düğün ve bayramlarda erkekler arasındaki tebrikleşme bu odalarda olur. Odaların bir kapısı avluya, diğer kapısı ise sokağa bakar. Bu örneğe en uygun oda, şu anda Celal Dağlı'ya ait olandır. Her kabile kendine oda yaptırmış ve eski günlerin tadını ve bereketini günümüze taşımıştır.

Durupınar köyü eski yerleşim yerleri üzerine kurulmuş ve tarih kokmaktadır. Pek çok kişi, kazı yaparak kıymetli eşyalar bulmuşlardır.

Coğrafya [değiştir]
Arazisi küçük bir ovayı anımsaktatadır. Ankara iline 90 Km., Haymana ilçesine 39 Km. uzaklıktadır. Gölbaşı ilçesine 70 Km. uzaklıktadır. Köyün coğrafi özelliği, dağların eteklerinde kurulu şirin bir köy olmasındadır.

İklim [değiştir]
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus [değiştir]
Köyden göç oranı çok fazladır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 900
2000 812
1997 -

Ekonomi [değiştir]
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık [değiştir]
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Aslan Adın
2004 - Aslan Aydın
1999 - Muhittin Haktanıyan
1994 - Muhittin Haktanıytan
1989 - MEHMET ALİ ERKUL
1984 - Resul Çimen
Altyapı bilgileri [değiştir]
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde 3 adet bakkal bulunmaktadır. Bir adet kahvehane, 2 adet demirci dükkânı, 1 adet un fabrikası bulunmaktadır. Haymana'ya ulaşım cuma günü; Ankara'ya ise, pazar ve cuma hariç, hergün otobüs ile sağlanmaktadır.

Köyünüzle ilgili bilgileri bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2082
favori
like
share