Keçi Boynuzunun Faydaları Yararları - Keçi Boynuzunun Faydaları - Keçi Boynuzunun Yararları

Keçi Boynuzunun Faydaları Yararları

Anadolu'nun birçok yöresinde "harnup" olarak bilinen keçiboynuzu birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

İngilizce ve Almancada "Yakup Peygamber'in ekmeği" anlamına gelen bir terimle adlandırılan harnup, yaklaşık 5 bin yıldan beri biliniyor. Yakup Aleyhisselam, rivayete göre çölde ekmek yerine harnup yemiştir.

Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olması. Bu etken madde hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmuyor. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Antakya'da Meydan Çarşısı'nda dededen kalma aktarlık mesleğini sürdüren Oktay Mısırlıoğlu, keçiboynuzunun insan sağlığı açısından önemini anlatıyor ve her geçen yıl satışlarının arttığını ifade ediyor.

Oktay Mısırlıoğlu, bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanı sıra kansızlıktan nefes darlığına, akciğer-karaciğer hastalıklarından bronşite, çocuk felcinden sigaranın zararlı etkilerine kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiğini kaydediyor. Harnup pekmezinin özellikle kalsiyum bakımından zengin olduğu belirtiliyor.

İçindeki E vitamini sayesinde öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi geliyor. Keçiboynuzu, balgam söktürüyor, göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite karşı da etkili.

Keçiboynuzu'nun Faydaları Yararlari


Keçiboynuzu kalsiyum bakımından çok zengindir (sütün 3 katı) İçindeki E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir


Balgam söktürür,göğsü yumuşatır,bronşları açar, sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına oldukça etkilidir.(Alerjik nefes darlığı çekenlere ısrarla keçiboynuzu pekmezi tavsiye edilir.)


Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak mide şişkinliğini giderir.


Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. Mideye kuvvet verir. Yüksek mineral ve vitamin içeriği ile de diş ve diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır.


Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A , B , B2, B3, D) içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır.


Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerine çok yararlı etkileri bulunmaktadır. Kanın zehirli maddelerini temizler.


İnsanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini %90 oranında önleme gücüne sahiptir.


Kalbe faydalıdır, kalp çarpıntısını önler. İnsan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar.


İshale karşı mükemmel takviyedir. Kabızlık şikâyeti olanların da tüketmesi gereken bir meyvedir.


Bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık güçlendirici özelliği bulunuyor.


İktidarsızlığa karşı çözüm keçiboynuzudur. İktidarsızlık çeken erkeklerin hiç çekinmeden kullanabilecekleri keçiboynuzu kürü, iktidarsızlığa karşı mükemmel bir çözümdür.


Keçiboynuzu aynı zamanda sperm sayısını artıran özelliğede sahiptir. Aktif sperm sayısı az olan ve az sperm sayısından dolayı çocuğu olmama riski yüksek baba adaylarının kullanmasında büyük fayda vardır.


Keçiboynuzu iktidarsızlığa karşı iyi geliyor bunun için yapmanız gereken şu:Hareketli sperm sayısını ve kalitesini artırıcı ve de erkeklerdeki iktidarsızlığa karşı olan bu kür için kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak atınız.


Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3 dakika kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocağın altını kapatınız ve 20 dakika dinlendiriniz.


Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkartınız. Soğuduktan sonra yarısını sabah aç karna, diğer yarısınıda akşam yatağa giderken içiniz.

Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam ediniz. Birinci haftadan sonra 3 ay boyunca her gün akşam yatağa giderken bir su bardağı içiniz. Daha sonraki aylarda zaman zaman uygulayınız.

..........


Keçiboynuzu deyip geçmeyin

Büyük çaba ve emek harcanarak yapılan bir işin sonunda çok küçük bir kazanım sağlanması, halk arasında "Bir gram şeker almak için bir kilo keçiboynuzu yemek" deyimiyle anlatılır.

Aslında keçiboynuzunun insan vücuduna yararlarını okuyunca bu harika meyveye büyük haksızlık yapıldığını düşünmemek mümkün değil. Gerçekten de, bazı yörelerde harnup olarak da bilinen keçiboynuzu, nefes darlığı ve astım gibi solunum rahatsızlıklarından akciğer kanserine, kolesterolden sarılık tedavisine kadar birçok hastalık için benzeri olmayan mükemmel bir ilaçtır. Balgam söktürücü özelliği ile göğsü yumuşatıp bronşları açar, öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.

Ayrıca A, B, B2, B3 ve D vitaminleriyle kalsiyum, sodyum, potasyum ve fosfor yönünden son derece zengin olan keçiboynuzu, bu açıdan çocukların vücut ve zeka gelişimine büyük katkı sağlar.


Nefes darlığına kesin çözüm
Tıpta "Dispne" olarak isimlendirilen nefes darlığına karşı en etkili maddelerden biri keçiboynuzudur. Uzmanlar, keçiboynuzunda nefes darlığına karşı etkili olan maddenin, hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmadığını belirtmektedir. Bu etkin madde, aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında öylesine etkilidir ki; derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir.

Ayrıca alerjinin sebep olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir. Alerjik nefes darlığı yüzünden yılın belli mevsimlerinde kortizon tedavisinden başka çare bulamayan insanlar vardır. Keçiboynuzu kürü, bu insanların çoğunda daha hemen ertesi gün rahatlama sağlamaktadır.


Keçiboynuzu kürü:

Nefes darlığının tedavisi için kullanılacak keçiboynuzu kürünün hazırlanması da uygulanması da son derece kolaydır:

Orta büyüklükteki 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk ile iyice yıkayın. Daha sonra kırarak bunların herbirini 4-5 parçaya bölerek kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suyun içine atın. Hafif ateşte 7-8 dakika daha kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurun.

Her gün sabah kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden önce; bir çay bardağı keçiboynuzu suyuna bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırın ve için. Yaklaşık yarım litre olarak hazırladığımız keçiboynuzu suyu en çok üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç günde bir, taze olarak yeniden hazırlamanız gerekecektir. Bu küre, hiç ara vermeden onbeş gün devam edin.


Bir uyarı:Bu kür, nefes darlığı çeken 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklara uygulanırken, sadece sabahları kahvaltı arasında bir çay bardağı içilecek, akşam yemeklerinde içilmeyecektir.


Akciğer kanserine koruyucu kalkan
Keçiboynuzu, insanların korkulu rüyası akciğer kanserini önleyen mükemmel bir bitkidir. Ancak akciğer kanserine yakalandıktan sonra keçiboynuzu ile tedavi şansı kalmamaktadır. Önemli olan uygulanacak periyodik keçiboynuzu kürleri ile akciğer kanserine karşı mükemmel bir koruyucu kalkan oluşturmaktır.


Bu kürün hazırlanması da odukça kolay:
6-7 adet orta büyüklükteki keçiboynuzunu kırarak kaynamakta olan 3 su bardağı (yaklaşık 600 cc) suyun içine atın ve kabın kapağını kapatarak,3-4 dakika daha hafif ateşte kaynatın. Ocağı söndürüp 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra keçiboynuzu parçalarını içinden çıkarıp suyu serin bir yerde muhafaza ederek, dört gün peşpeşe her sabah ve akşam birer çay bardağı için. Uygulama her ay bir defa tekrarlanacak.


Diğer faydaları
Keçiboynuzunun yapısında bol miktarda potasyum, fosfor, demir, çinko, bakır bulunduğundan, kemik erimesi, kansızlık, zayıflık, demir eksikliği durumlarında doğal şifa kaynağıdır.

* Balgam söktürerek göğsü yumuşatır ve bronşları açar.

* Kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.

* Karaciğere takviye yaparak sarılığın tedavisine yardımcı olur.

* Hafızayı kuvvetlendirir, dikkati artırır.

* Kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığını korur.

* Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler.

* Mideye kuvvet verir.

* Kanda biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.


Pekmezi de bir harika
Özellikle keçiboynuzunun pekmezi de bol miktarda yapılmaktadır. Harnup pekmezi olarak bulabileceğiniz bu harika gıda maddesi de vücudumuz için son derece yararlıdır.

İşte Harnup pekmezinin faydaları:

* Kalsiyum bakımından çok zengindir (sütün 3 katı).

* İçindeki E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.

* Balgam söktürür, göğsü yumuşatır, bronşları açar, sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına oldukça etkilidir.

* Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak mide şişkinliğini giderir. Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. Mideye kuvvet verir.

* Yüksek mineral ve vitamin içeriği ile de diş ve diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

* Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A , B , B2, B3, D) içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır.

* Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerine çok yaralı etkileri bulunmaktadır. Kanın zehirli maddelerini temizler.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3134
favori
like
share
HaNıM aGa Tarih: 18.01.2010 11:56
Keçiboynuzu Ruhlarıda iyileştirecek

Yeşil Tedavi Türkiye'de de hayata geçirilecek

- Kısa adı COST olan Bilimsel ve Teknik Araştırma Alanında Avrupa İşbirliği'nin (European Cooperation in The Field of Scientific and Technical Research) ruh ve akıl sağlığı sorunları olan bireylerin tedavisinde yararlandığı ''Yeşil Tedavi'' Türkiye'de de hayata geçirilecek.

Projenin Türkiye Temsilcisi, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamide Gübbük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toprakla ve hayvanlarla uğraşmaya, sadece ruhsal tedaviye ihtiyacı olan bireylerin değil, günlük yaşamın getirdiği gerginliği atabilmek için her insanın gereksinimi olduğunu bildirdi.

İsviçre, Belçika ve Avusturya gibi zengin Avrupa ülkelerinde şehirde yaşayan insanların hobi bahçeleri olduğuna işaret eden Gübbük, işten çıktıklarında hafta sonlarında hobi bahçelerine giden insanların orada saatlerini geçirdiğini kaydetti. Özellikle uyuşturucu bağımlıları ve mahkumların da, cezaevlerindeki tarım arazilerinde, bahçelerde rehabilite edildiğine işaret eden Gübbük, Antalya'da da akıl ve ruh sağlığı sorunları olan bireylerin tedavisi çerçevesinde keçiboynuzu bahçeleri oluşturmaya başladıklarını vurguladı.

Manavgat'ta 20 dönümlük keçiboynuzu bahçesi oluşturulduğunu ifade eden Doç. Dr. Gübbük, buradaki ağaçların, 5-10 yıl içinde erişkin hale geleceğini söyledi.

TÜBİTAK'ın desteklediği proje çerçevesinde ayrıca Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ile bir çalışma daha yürüttüklerini kaydeden Gübbük, ''Alanya'da da ormanlık alanda 50 dönümlük bölgede 2 yıldır yürütülen aşılama çalışmalarına destek veriyorum. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren Alanyalıları tatil günlerinde o bölgeye davet edip çalışmalara katkıda bulunmaya özendireceğiz'' dedi.

Keçiboynuzunun Akdeniz iklimine özgü bir bitki olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gübbük, bu bitkinin tohumundan elde edilen maddenin endüstrinin birçok alanında zamk olarak kullanıldığını, meyvesinin ise ilaç sanayinde değerlendirildiğini anlattı.

Keçiboynuzu dünya üretiminin yarısını İspanya'nın yaptığını belirten Gübbük, şu bilgileri verdi:

''Gerisi Portekiz, Fas, Yunanistan, İtalya, Kuzey ve Güney Kıbrıs ve Türkiye'den sağlanıyor.

Türkiye'de tarım dışı arazilerin değerlendirilmesi açısından keçiboynuzu ideal bir bitki. Başka türlerin yetiştirilemediği arazilerin ağacı olan keçiboynuzu ayrıca orman yangınlarına da dayanıklı. Geçen yaz Manavgat'ta yaşanan yangından sonra tahrip olan arazide yapılan çalışmalarda çam ağaçlarının tamamen yandığı noktalarda bulunan keçiboynuzlarının yeşil kaldığı gözlendi.''