Erzurum İli Köyleri - Kirazlı Köyü Uzundere - Kirazlı Köyü Hakkında Bilgiler - Kirazlı Köyü Resimleri


Erzurum
Bilgiler
Nüfus 1052 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25440
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Uzundere


Kirazlı, Erzurum ilinin Uzundere ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Eski adı Otga olarak bilinir. Azericede dere kenarı anlamına gelmektedir.
Kültür

Kirazlı köyünün en önemli özelliklerinden birisi tarihinin çok eski olmasıdir. Ispati resmi olarak yapilmamasina karsilik

Akkoyunkular ve Karakoyunlular yaşamis olduklari soylenir. Bunun yaninda cok sayide kilise ve kale kalintilarina rastlamak mumkundur koyun muhtelif yerlerinde. Koyde vede genel olarak Turk kulturunde cevreye ve tarihi kalintilara yeterli deger verilmedigi gerceginin acik ornekleri vardir. Arastirilip tamaminin ortaya cikarilmasi koyun adina cok buyuk bir gelisme oalcaktir.

Koyde Erzurum agzinin biraz degisik versiyonu ile konusulur. Arastirmalar sonucu koy halkinin uzun yillar once Erzurum sehir merkezinden simdiki bolgeye tasindigi rivayet edilmektedir. Önceki nesillerden aktarılanlardan hareket edildiğinde söz konusu hareket edildiğinde bunun bir tez olduğu belirtilebilir. koyde hala canliligini korumaktadir. Bunlarin icinde en belirgin olani BAR´dir. Bar ın canlı oluşunun köy gençlerinden Bar oynamayı öğrenenlerin bunu köyde de yaygınlaştırmalarının son 50 yıl içerisinde gerçekleştiği belirtilebilir. Cevre koyler icinde sadece Kirazlida canliligini korumaktadir.

Koyun en onemli ozelliklerinde biriside doner kebap gelenginin canli olarak yasamasidir. Koyde hergun iki bazen uc doner yapilir halkın %50 oranında emekli olması ve bu köyün %25 memur devlet işcisi %5cocuk %20 genç kesimin den oluşup köy halkının maddi durumu iyi olmakla birlikte fakirlikte vardir.
Coğrafya

Erzurum iline 104 km, Uzundere ilçesine 18 km uzaklıktadır. Koyu etrafi yuksek daglarla cevrili olup buyuk bir vadiyi andirmaktadir. 50 yil kadar once zengin ormanlara sahipken son yillarda buyuk olcude tahrip edilmis adeta cevre collestirilmistir. Koyun kuzeyinde kalan mevkide buyuk toprak erazyonlari meydana gelmistir. Yogun yagmur aldigi donemlerde sel baskinlari yasanmaktadir. Genis bahce ve tarlalara sahip olmasina karsilik su yetersizliginden urun dusuk denilecek kadar azdir. Koyun guney batisinda Altincanak, guneyinde ise Sapaca koyu bulunur. Kuzeyde Cevizli koyu ile sinirdir. Batida ise yuksek tepelerin ardinda Tortum golune kadar uzanir sinirlari.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
KÖYÜN İLERİ GELENLERİ [değiştir]
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1052
1997 976
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarim ve hayvanciliktan kopup memur ve isci economisine donusmustur. Gidisat köyün yakinda bir emekliler köyu durumuna donusmesini gostermektedir. Ayrıca köyün köprüden aşağısı açtır.(Bu ifadeyi yazan sayın tok gerçekten merak edilmektedir)
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet Yazıcı
2004 - Mecit Akbulut
1999 - Halil Ozcelik yaptığı işlerle köyhalkının bir çok işini kolaylaştırmıştır
1994 - Halil Ozcelik
1989 - Halil Ozcelik ve kirazlı köyünün bu hale gelmesinin en büyük mimarıdır
1984 - Mehmet Yakar

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2686
favori
like
share