Erzurum İli Köyleri -Kuşluca Köyü Karaçoban- Kuşluca Köyü Hakkında Bilgiler - Kuşluca Köyü ResimleriBilgiler
Nüfus 592 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25610
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Karaçoban
Kuşluca, Erzurum ilinin Karaçoban ilçesine bağlı bir köydür.[COLOR="magenta"] Tarihi
Köy yerleşim yeri olarak Bizanslıların egemenliğinde kalması ayrıca yerleşim yeri olarak çok hakim ve yüksek bir yerde kurulması nedeniyle Karaçoban, Hınıs, Muş, Malazgirt ve hatta batnos ovasına hakimiyetiyle önem kazanmaktadır. Malazgirt meydan savaşı srasında bizans orduları Zernak kalesinden yönetilmiştir. Nedeni yüksek bir tepeye kurulmasıdır. Bizanslardan kalma Zernak Kalesi ve Kral kızının evi gibi tarihi eserler bulunmaktadır.
[COLOR="magenta"] Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde patates, fasulye ve karalahana yetiştirilmektedir. küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı da yapılmaktadır. Özelikle besicilik gelişmiştir.

[COLOR="magenta"] Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi vardır fakat kullanılmamaktadır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1222
favori
like
share