Halk arasında 'deve gribi' denilen yeni bir grip salgını başladı. Belirtiler, şiddetli öksürük, yüksek ateş ve halsizlik. Uzmanlara göre, bu virüs 0-2 yaşındaki çocuklar için öldürücü.Deve gribi yüzünden hastaneler dolup taşıyor. Hasta sayısı geçen aya oranla 3 kat arttı. Hastaların çoğunluğu ise çocuklar. Uzmanlar, 0-2 yaş çocuğu olan aileleri RSV (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) olarak adlandırılan virüse karşı uyarıyor: Alt solunum yolunu etkileyen, akciğerlerde kalıcı hasar bırakan bu virüs, çocuklarda ölüme bile neden olabilir. 48 saat boyunca düşmeyen yüksek ateş, halsizlik, balgamlı ve şiddetli öksürük RSV'nin belirtileri.

Antibiyotik dayamayın
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Uzmanı Dr. Selim Öncer, virüsün ileri safhalarda çok tehlikeli olduğunu ve ailelerin dikkat etmesi gerektiğini söylüyor: "Virüsün tanımını yapabilmek için hastalardan örnekler alıyoruz. Birden başlayan ve çoğunlukla üşüme-titreme ile birlikte yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik, şiddetli öksürük belirtileri. Bundan en çok çocuklar etkileniyor. Ancak ailelerin yaptığı en büyük yanlış eczaneye koşup antibiyotik almak. Çocuklarını kendi kendilerine tedavi edemezler. Mutlaka bir uzmana göstermeleri gerek. Hasta çocuk okula gönderilmemeli, hastalık geçene kadar istirahat etmelidir. Solunum yoluyla kapalı mekanlarda hızla yayılan virüsün, bir diğer yayılma yolu da ellerin sık sık yıkanmaması."

Henüz aşısı yok
Alman Hastanesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun ise virüsün hala araştırıldığını söylüyor: "Çocuklarda görülen bu virüs hakkında henüz elde edilmiş bir bulgu ve aşı maalesef yok. Şu anda ciddi problemlere neden olmuyor gözükse de burun tıkanıklığı ile oluşan ödem kulakları etkileyebiliyor, bronşit ve zatürreye neden oluyor."

Çocukların üçte biri grip oluyor
* Deve gribinde en önemli belirti şiddetli ve balgamlı öksürük.

* Grip virüslerinin sağlıklı yetişkinlerde ölüme neden olma oranı 100 binde 2.

* Ölüm oranı kalp damar hastalığı olanlarda 52 kat, akciğer hastalığı olanlarda 120 kat, hem kalp-damar hem de diyabeti olanlarda ise 241
kat artıyor.

* Gribin kuluçka süresi, 1-4 gün olmasına rağmen aniden kendisini gösteriyor.

* Salgınlardan, erişkinlerin 10'da biri etkilenirken, çocukların 3'te 1'i gribe yakalanıyor.

* Grip virisü bağışıklık sistemini baskılayarak bakteriyel enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 705
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 14:33
teşekkürler


eline sağlık


[span=royalblue] [/span]
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:48
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:12
İlk defa duyuyorum inanın :20:
Paylaşım için teşekkürler
DİDEM Tarih: 17.12.2005 19:11
paylaşımın için teşekkürler
CADIKIZ Tarih: 16.12.2005 17:05
paylasimin icin tesekkurler arkadasim emegine saglik
SU-PERISI Tarih: 16.12.2005 11:55
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık