Bir göç hikayesi yazısı - Bir göç hikayesi makalesi - Bir göç hikayesi
Bir Göç Hikayesi...
“SÜRGÜN VE ÖLÜM”

“Son Kale Çanakkale” belgeseliyle bu zamana kadar tarih sayfalarında unutulmuş Çanakkale Destanı’nı ülke gündemine oturtarak büyük alkış alan ekipten yine ülke gündemine bomba gibi düşecek bir belgesel daha. “Sürgün ve Ölüm”

Türklerin 500 yıllık vatanlarından sürülüşünün öyküsü…

“Sürgün ve Ölüm”, dillerini, dinlerini, namuslarını korumak için yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan sürülen insanlarımızın, acılarla, ihanetlerle, işkencelerle dolu “göç”ünü, belgeler ve tanıklarıyla anlatan çarpıcı bir belgesel film.

Düşünün ki sizden yüzyıllardır yaşadığınız toprakları, evinizi, barkınızı, bağınızı, bahçenizi hatta atalarınızın mezarlarını bırakıp gitmeniz isteniyor… Çaresiz bırakıp gidiyorsunuz… Rumeli’den, Kafkaslar’dan, Kırım’dan ve Doğu Türkistan’dan göç eden insanların gerçek öyküsü.

Tarihte gün ışığına çıkmayan ya da unutulan olayların sessiz tanıklarının dramı tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilen belgesel filmin yapımcılığını Zeytinburnu Belediyesi üstlenirken, yönetmenliğini Ahmet Okur yaptı. Filmin senaryosu Cemil Yavuz’a, müzikler ise Ali Otyam’a ait...

“Sürgün ve Ölüm”, 130 kişilik bir ekiple, 3 yılda çekildi. Belgeselin tamamı dokuz ayrı bölümden oluşuyor ve her bölümünde farklı coğrafyalarda yaşayan Türklerin göçü anlatılıyor. Sinema tadında çekilen belgeselin ilk bölümü aynı zamanda diğer bölümlerin özeti niteliğinde. Orta Asya’dan başlayıp Osmanlı Dönemi’ne kadar Batı’ya yapılan göçler, ardından geriye dönüş diyebileceğimiz günümüze kadar yapılan hüzün dolu göçler, belgelerle izleyiciye sunuluyor. Televizyon için hazırlanan belgeselde; Kırım, Makedonya, Yunanistan, Doğu Türkistan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova ve iç göç anlatılıyor.

Çekim ekibinin özel araçlarla 114 bin km yol kat ettiği belgeselde, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Romanya, Ukrayna, Kırım, Avusturya, Moldova, Macaristan olmak üzere toplamda 13 ülke 53 şehir ve 169 köyde çekimler yapıldı.

Belgeselin ilk aşamasında bilgi-belge araştırmaları yapıldı. Viyana, Paris, Sofya, Belgrat, Üsküp, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerin önde gelen kütüphaneleriyle ortak arşiv çalışmaları yürütüldü.

İkinci aşama olarak, sesli tarih çalışmalarına başlandı. Balkan ülkelerinden göç edenler, göçe tanıklık edip halen ülkelerinde yaşayanlar, mübadeleyi yaşayan son tanıklar ve “GÖÇ” üzerinde araştırmalar yapan konusunda uzman yerli, yabancı akademisyenler olmak üzere; toplam 350 kişiyle röportaj yapıldı. Fotoğraf ve belge araştırmaları sonucu çeşitli ülkelerden temin edilen toplam 9000 adet fotoğraf, belgeselde kullanılmak üzere seçildi.

Canlandırmaların da yapıldığı çekimler boyunca, 130 kişilik çekim ekibi, 780 adet figüranla çalışıldı. 1000 adet kostüm diktirildi, 2000 adet aksesuar hazırlandı. Her bölümü 60 dakikadan oluşan belgesel için 500 saatlik çekim yapıldı.

Sürgün ve Ölüm

Kökü Orta Asya’da, dalları Anadolu’da, Meyvesi Afrika ve Avrupa’da,
Dev bir İmparatorluk…
1683’te kaybedilen bir savaş,
İhanetlerle gölgelenen bir tarih,
Her biri kıyımlar ve zulümle geçen üç asır.
Ve bu üç asra sessiz kalan dünya…
Beş milyonu katledilen,
Amcası Türkiye’de, dayıları Balkanlar’da, Dedeleri Kafkaslar’da kalan
Kırım’da doğup, İskeçe’de evlenip,
İstanbul’da ölen bir halk…
Yüzyıllarca bitmeyen çileli bir yürüyüşün,
Anadolu’ya akan yedi milyon göçmenin,
Ve göçmeyip zulme direnenlerin öyküsü…


MUHACİRLER, KAYBEDİLMİŞ
VATAN TOPRAKLARININ
MİLLİ HATIRALARIDIR.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Zeytinburnu Belediyesi’nin bir kültür hizmeti…

Zeytinburnu göçle kurulmuş bir ilçedir. Dünyanın muhtelif yerlerinden göç almaya devam eden Zeytinburnu sokaklarında; Osmanlı’dan günümüze kadar gelen kültür mozaiğini görmek mümkündür. Zeytinburnu Belediyesi sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışının bir sonucu olarak göç meselesini bütün yönleriyle ele almaktadır. Türkiye’de ilk defa 2005 yılında “Uluslararası Göç Sempozyumu” ve 2007 yılında da “Uluslararası Göç ve Kadın Sempozyumu” düzenleyerek bu konudaki hassasiyetini ortaya koymuş ve ‘’SÜRGÜN VE ÖLÜM’’ adlı Göç Belgeselinin de yapımcılığını üstlenmiştir.

Zeytinburnu Belediyesi daha önce de ‘’ SON KALE ÇANAKKALE’’ belgeselinin yapımcılığını üstlenmişti.alıntıdır.....

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5329
favori
like
share