taşlıköy köyü bilgileri - taşlıköy köyü tanıtım - taşlıköy köyü resimleri - taşlıköy köyü olur

Taşlıköy, Erzurum ilinin Olur ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski ismi "Hükam" olan köy eski bir Türk köyüdür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy Yusufeli Barajı'nın yapılmasıyla beraber sular altında kalacaktır. Devlet köyü 2008 yılı sonu itibariyle tamamen istimlak etmiş ve köylüler köyü boşaltmaya başlamıştır. Muhtemelen 2010 yılında köy tamamen ortadan kalkacaktır.
Kültür

Köyde tipik doğu kültürü ve yakınlığından dolayı kısmen Doğu Karadeniz kültürü hakimdir. Oltu Çayı vadisinde kurulan, rakımı en düşük olan köyümüzdür. Ekilebilir arazisi 5750 dekardır. Rakımını düşük olması nedeniyle narenciye hariç her türlü sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. 3500 Büyükbaş, 3000 küçükbaş hayvan ve 750 adet fenni arı kovanı mevcuttur. Köy Taşlıköy İlköğretim Okulu'na yukarı mahallelerinden ve civar köylerden taşımalı öğrenci gelmektedir. Köyün Hafız Ağa, Haslar, Keder, Aşağı Mahalle, Karatus, Eznisor, Yukarı Mahalle, Susuz ve Kepasör olmak üzere dokuz mahallesi vardır. Köyün dört adet servisi mevcuttur. Sağlık Ocağı binası inşa halindedir. Köyde İlçe Jandarma Karakolu bulunmaktadır. Seracılığın en yoğun olarak yapıldığı köydür. Başta Ankara olmak üzere büyük illere göç vermiştir. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı Ümit DEMİR bu köyde doğmuştur. Yaylası olmadığından çok önemli mesire yeri bulunmamaktadır. Erzurum-Artvin karayolu köy içerinden geçtiğinden yöreye has her gün cağ kebabı yapılmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka cağ kebabının tadına bakın.
Coğrafya

Erzurum iline 167 km, Olur ilçesine 28 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 964
1997 842
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yüksel Atmaca
1999 - Faik Demirel
1994 - Faik Demirel
1989 - Faik Demirel
1984 - Faik Demirel

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi
yerel.net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4180
favori
like
share
deniz124 Tarih: 31.01.2011 20:17
Erzurum Olur'da yapılacak olan ayvalı barajı mahkemesi ne zaman ve bu alacağımız nakit para ne zaman ödenecek bir bilgisi olan varsa rica ediyorum yazsın. şimdiden teşekkür ederim..