çimenliköyü bilgileri - çimenli köyü tanıtım - çimenli köyü resimleri

Çimenli, Erzurum ilinin Narman ilçesine bağlı bir köydür.

===Tarihi==

köyün eski ismi evranos ermenilerden kalma bir ad


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Erzurum iline 123 km, Narman ilçesine 27 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 247
1997 186
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi
yerel.net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1664
favori
like
share
gürsel ceylan Tarih: 10.10.2010 09:20
KÖYÜMÜZÜN YEMEKLERİ:Ayranaşi haşıl kuymak bişi mafiş hanımyastıği. pancaraşi yahni çullama ve daha çok şey.
İKLİMİ:Kışları çok sert ve şiddetli karyağışlı geçmekle beraber yazları serin geçer.
NÜFUSU:Şuanki nüfusu son zamanlarda verilen göçlerden dolayı 15o ye kadar düşmüştür
DİĞER:Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.ayrıca ulaşımı asfalt yol olarak karadeize kadar gitmerktedir.Ekonomisi tamemen tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır
gürsel ceylan Tarih: 10.10.2010 09:11
Köuümüz Pasinler den 28km Narmandan 26km uzaklıkta Pasinler Horasan Narman üçgeninde ortalama 2800 rakımlı tepede 1983 depremi ile tamamen yıkılarak yeni yerleşim yerine taşınan ortalama 30 haneli bir köydür.Eski ismi avranos sonrasında pırtanos ve son olarak ta Çimenliköyü adını almıştır.
TARİHİ HAKKINDA:Köyümüz ermeni yerleşiminden kurtulduktan sonra çarlık rusyasının yıkımından sonra sürgün edilen yadazulmedilerek göçe zorlanan türklerin kafkasya daki şirvan ve borçalı bölgesinden kars a ve erzurum a yerleşen karapapak ve terekeme türklerinin mekanı olmuştur.Bu sırada köye ilk olarak yerleşen Haşimoğulları ve ardından da Ayvazoğulları ve diğer diğer sülalelerle beraber köyün son yerleşim sahibi olmuşlardır.Daha sonra 93harbi sıralarında Haşimoğulları ve Ayvazoğulları arasında çıkan kavga sürmekle braber Haşimoğullarının bir kısmının köyü terk etmesi ve akabinde de seferberliğin başlaması ile köyün tamamının sivas yozgat ve tokat a kadar göçü seferberliğğin bitmesi ile ayvazoğulları ve diğer sülalalerin geri dönmesi iile yaşam süreçleri devam etmiştir.