Erzurum İli Köyleri -Ilıgöze Köyü Tekman - Ilıgöze Köyü Hakkında Bilgiler - Ilıgöze Köyü Resimleri


Erzurum
Bilgiler
Nüfus 372 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25560
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Tekman

Ilıgöze, Erzurum ilinin Tekman ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Yaklaşık olarak 300 yıllık tarihe sahip bir köydür. Köyün kurucusu Çilan Ağa'dır. Halen köyde Çilan Ağa'nın torunları yaşamaktadır. Daha sonra Zaza aşiretinden yerleşenler de olmuştur. Çilan Ağa`nın fiziki yapısının çok güçlü ve cesaretli olduğu bilinmekle beraber son derece insancıl olduğu da söyleniyor. Bugünkü Karataş Köyünün de Çilan Ağa'ya ait olduğu bilinmektedir. Rivayet odurki,Çilan Ağa hastalığında Karataş Köyünü yazın kuyularda(Zagan)getirilen bir kova kara verdiği söylenmektedir. Osmanlı arşivinde Ilıgöze ile ilgili bulgular mevcuttur. Eski adı ZOĞNU'dur. H.Eşref ÇELİK kendi zamanının önde gelenlerindendir. Latin alfabesini çevredeki bir çok insana öğrettiği, çok iyi bir satranç ustası olduğu ve ilim irfan sahibi olduğu bilinmektedir. Emin YILDIRIM da Tekman İlçesinin bir dönemler başarılı Belediye Başkanlığı yapmıştır. Ilıgözeye bağlı germik (çermik) mezrası vardır. Köyün etrafında dört eski hisar bulunmaktadır.Bu hisarlardan köyün güneybatısında (karataş köyü mevkii) kara kale denilen kalenin bir depremn sonucu çöktüğü bilinmektedir. Yapılan kazılarda buranın çok eski bir viranşehir olduğu anlaşılmaktadır. 1980 lere kadar köyde su değirmenleri mevcuttu. 1915 tarihinde yürürlüğe giren Tehcir Kanunu sonucunda köyde yaşayan yaşlılar, kadınlar ve çocuklar Ermeniler tarafından toplu olarak katledilmiş olup toplu mezarlar mevcuttur.Servet AĞIR.
Kültür

Köyün yemekleri zırfet,patile,gırık olarak yöresel yemek,alabalık tavası da lezizdir.Gelenek ve göreneklerine bağlıdır.Düğünlerde AT koşturulur,çeşitli figürlerde yöresel bar oyunları oynanır.


Coğrafya

Erzurum iline 145 km, Tekman ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köyün yakınında jeotermal su kaynağının mevcudiyeti olmasına rahmen herhangi bir tesisi bulnmuyor.Servet AĞIR.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazın serin ve kurak kışın soğuk ve yağışlı geçer.Yılın büyük bir bölümü karlar altındadır.Servet AĞIR.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 372
1997 437
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Dünyaca ünlü alabalıklarının olmasına rahmen malesef herhangi bir kooperatifin olmayışı nedeniyle kazanç kapısı olmamıştır.Servet AĞIR...Alibeyköy ist.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Cemal Sırmalı
1999 - Yakup YILDIZ

1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Aras nehrinin üzerinde köprü mevcuttur.ServetAĞIR.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1043
favori
like
share