Ya buz gibi bir sessizlik ya da korkunç bir kavga... Kadın erkek ilişkilerinde dengeyi tutturmak oldukça zordur.

Eşiniz ya da sevgilinizle tartışırken, her şeyden önce tartışılan konuyu kişiselleştirmeyin. Onun hoşlanmadığınız davranışlarından konuşuyor olsanız bile genel bir konuda konuşuyormuş gibi davranın. Ses tonunuzun, bakışlarınızın ve jestlerinizin düşmanca olmamasına özen gösterin. Yaklaşımınız objektif olsun.

Özel konular
Özel konuları arkadaşlarınızın yanında konuşmak üstelik de onları hakem yerine koymak gibi bir hataya düşmeyin. Ancak ortada konuşulan genel bir konu varsa ve herkes bu sohbete katılıyorsa siz de fikrinizi söyleyin. Tartışma sırasında herhangi bir sözüne ya da hareketine sinirlenseniz dahi ona sakın hemen cevap vermeyin. Aksi halde kendinizi hiç söylemek istemediğiniz şeyleri söylerken bulursunuz. Derin bir nefes alın ve 10 saniye düşünün, gerçekten vermek istediğiniz cevabı kafanızda toplayın ve ondan sonra konuşun.

Üstelemeyin
Her zaman genel konularda konuşmayı tercih edin çünkü bu hem kısırdöngüye girmekten ve karşılıklı suçlamalardan kurtaracak, hem de bilgileri paylaşmanızı sağlayacaktır. Nerede durmanız gerektiğini mutlaka bilin. Tartışmaktan kaçmak elbette yanlış. Ama bazı durumlar vardır ki sıcağı sıcağına tartışmak yerine zaman geçmesini beklemek ya da tartışmayı kesmek en iyisidir. Üzerine gitmeyin ve onun da sizin üstünüze gelmesine izin vermeyin.

Uzmanlar uyarıyor:Birbirinizi dengeleyin
Onun daha gergin olduğu durumlarda sizin daha sakin, sizin sinirli olduğunuz durumlarda da onun daha ılımlı olması tartışmanın büyümesini engelleyecektir. Alaycı tavırlar, küçümseyen bakışlar ve iğneli sözler daima olumsuz etki bırakır ve her şeyi berbat etmekten başka bir işe yaramaz. Tartışma boyunca ciddi, iletişime açık ve anlayışlı olun. Rahatsızlıklarınızı ve görüşlerinizi net bir biçimde ifade edin. Tartışma bittiyse gerçekten bitsin. İşi uzatmayın ve hiçbir fikir mücadelesinin sonunda gerginlik çıkarmayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 494
favori
like
share
FadiK Tarih: 19.12.2005 21:14
Bilgilerin icin cok tesekkürler cadikizcim
casper Tarih: 18.12.2005 17:09
Eşlerden biribağırıyorsa diğeri susmalı.Tartışmayı bilmek gerçekten çok önemli.İki kişi de bağırırsa aynı anda sorunlar büyür ve kavgaya geçilir
SU-PERISI Tarih: 18.12.2005 16:58
tartışmanın dozunu kesinlikle ayarlamalıyız ileride pişman olacağmız şeyleri yapmamalıyız. sakin bir şeklide birrini kırmayacak biçimde tartışmalıyız diyorum. paylaşımların için teşekkürler canım kardeşim
eBRuLy Tarih: 18.12.2005 13:06
sagol cadikizcim :3: