Bebeklerin yaklaşık yüzde 10'u çeşitli sebeplere bağlı olarak prematüre doğuyor. Erken doğum bebeğin sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor.

Anne adaylarını en çok düşündüren konulardan biri de erken doğum... Bahçeci Kadın Sağlığı & Doğum, Teşhis ve Tedavi Merkezi'nden Op. Dr. Hande Akbaş "Bebeklerin yaklaşık yüzde 10'u prematür doğmaktadır. Prematür doğum 37 gebelik haftasından önce herhangi bir zamandaki doğumdur. Riskinizi artıracak bir durumun varlığı halinde bu ihtimal daha da artmaktadır" diyerek anne adaylarını uyarıyor. Erken doğumun bebek sağlığını ne derece etkileyeceği ne kadar erken doğum yapıldığıyla bağlantılı.

Beslenme düzeni
Otuz beşinci haftadan sonra doğan bebeklerin çoğu genellikle birkaç gün içinde anneyle birlikte eve giderler. Bu haftadan evvel doğan bebeklerde beklenen doğum tarihine ne kadar zaman kaldıysa yaklaşık o kadar hastanede kalacaklardır. Zamanından önce doğan bebek küvöz dışında yaşayamaz. Bu bebeklerin yeni doğan yoğun bakımına ihtiyacı olacaktır.

Prematüre bebekler vücut ısılarını dengede tutmakta da sorun yaşarlar. Kan şekeri, kalsiyum ve magnezyum düzeylerini de ayarlamakta sorun yaşayabildiklerinden bunlar damar yolundan takviye edilir. Damar yolu olarak da genellikle kordon damarları tercih edilir. Bu bebeklerin emme, yutma ve öğütmeyle ilgili de problemleri olabileceğinden damar yoluyla veya burun veya ağızdan sokulan tüpler yardımıyla beslenmeleri sağlanabilir. Prematüre bebekler çok erken beslenirse nekrotizan enterokolit denilen ölümcül seyredebilen bir barsak hastalığı gelişebilir. Prematür bebeklerin karaciğer fonksiyonları da tam olarak tamamlanmamış olduğundan sıklıkla sarılık gelişebilir. Cildin bu sarı görünümü zamanla kaybolacaktır. Bilirubin birikimini önlemek için ultraviyole ışıkla tedavi gerekebilir.

Ne yapmalı?
Erken doğum tehdidine karşı tedavide asıl amaç, aktiviteyi kısıtlayıp sıvı alımını artırmaktır. Erken doğum tehditinde hastaneye yatmanız ve gerekmedikçe yataktan çıkmamanız gerekir. Önce damar yolundan serum verilir. Gerekirse bu serumun içine tokolitik ilaçlar denilen rahim kasılmalarını dindirici ilaçlar da eklenir.

Bunlara dikkat!
- Vajinal kanama veya vajinal akıntı miktarında artma
- Kasık veya karın ağrısı
- Belirgin bel ağrısı
- Adet sancısına benzeyip günden güne devam eden ağrılar olması
- Rahimde gerilme hissi
- Bir saat içinde 5-6'-dan fazla kasılma hissi
- Vajinadan aniden bol miktarda sıvı boşalması

Risk faktörleri
- Bu veya bir önceki gebelikte erken doğum tehdidi yaşamış olmak
- Önceki gebelikte erken doğurmuş olmak
- Çoğul gebelik ( iki veya daha fazla fetus)
- Rahim ağzına daha önceden yapılmış işlemler
- Döl yatağı içinde duvar (septum), miyom yer alması
- Gebeyken infeksiyon geçirmek, özellikle böbrek iltihaplanması yaşamak
- Gebelik sırasında karından cerrahi işlem geçirmek (apandisit, safra kesesi, yumurtalık ameliyatları)
- Sigara ve uyuşturucu madde kullanımı
- Gebeliğin ilk üç aylık ya da ikinci üç aylık döneminde kanamalar
- Takipsiz gebelik
- Rahim içi araç varken gebe kalmış olmak
- Fetusun ölmüş olması
- Gebelik yaşının yanlış hesaplanmış olması
- Önceki gebelikte erken doğurmuş olmak

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 488
favori
like
share
FadiK Tarih: 19.12.2005 20:08
Bilgilerin icin cok tesekkürler cadikizcim
casper Tarih: 19.12.2005 14:58
erken doğum,gelişimini tamamlamamış bebek için çok büyük riskler doğuruyor.Zor bir durum