Yapılan araştırmalar kadınların önemli bir bölümünün AIDS'den korunmayı bilmediğini ortaya koymuş.

Kadınlarda HIV'e karşı korunma yolları hakkında erkeklere göre daha bilgisiz. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2003'e ait ayrıntılı rapor HIV/AIDS'den korunma yollarını 15-19 yaş grubu kadınların önemli bir bölümü tarafından bilinmediğini ortaya koymuş. Bu kadınların yüzde 37'si HIV/AIDS'in önlenebilir bir hastalık olduğunu da bilmiyor. HIV/AIDS'i duyan kadınların yüzde 4'ü ise bu hastalıktan herhangi bir korunma yolu olmadığını ifade etmiş.
Dünya Sağlık Örgütü'nün, 2005 yılında 100 milyon kişinin AIDS virüsü alacağını açıklaması, konunun önemini açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle hastalık hakkında bilgilenmek son derece önemli. İşte AIDS'in gerçekleri...

Dakikada 10 kurban
Asrın vebası olarak nitelendirilen AIDS, ilk olarak 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde teşhis edilmiş. Daha sonra hızla yayılarak erkek kadın, çocuk yetişkin, siyah, beyaz, Latin, Asyalı, zengin, fakir demeden yüz binlerce insanın ölümüne sebep oldu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Aralık 2004 verilerine göre dünyada 44.5 milyon kişinin AIDS hastalığı ile beraber yaşadığını, dakikada 10 kişinin bu hastalığın pençesine düştüğü bildirilmiş.

Türkiye genelinde kadınların yüzde 37'si, Güneydoğu'da ise yüzde 62'si AIDS'i önleme yollarını bilmiyor.

AIDS hastalığına yakalananların yüzde 80'i, teşhis konulduktan sonraki iki yıl içinde eklenen çeşitli kanserlerden veya enfeksiyonlardan dolayı hayatını kaybediyor.

Uzun süren ateşe dikkat
Virüsün alınmasından hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar 25 yıl kadar bir süre geçiyor. Hastalığın vücutta meydana getirdiği en önemli değişiklik, bağışıklık sisteminin gittikçe bozulması oluyor.

Hastalığın kendisine has şikayet ve bulguları yok. Ateş yükselmesi, gece terlemesi (3 aydan uzun süreli), kilo kaybı, halsizlik ve aşırı yorgunluk, dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar veya lekelerin oluşması, ısrarla devam eden ishal, yaygın beze büyümeleri (kasıkta ve en az 23 değişik yerde), çok uzun süren kuru öksürük ile birlikte bütün kan hücrelerinde (akyuvarlar, alyuvarlar, trombosit) azalma' ile kendini belli ediyor.

AIDS virüsünün meydana getirdiği enfeksiyonlara karşı korunmanın en etkin yolu ise prezervatif (kondom) kullanmaktan geçiyor. Çünkü prezervatifler, virüsün bir kişiden diğerine geçmesini engelleyecek fiziksel bariyer görevi yapıyor. Bu sebeple, AIDS veya herhangi bir zührevi hastalığa yakalanma riskini azaltmak için prezervatif kullanılması öneriliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 611
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 19.12.2005 22:29
AIDS gerçekten çok kötü. Allah korusun. paylaşım için teşekkürler kardeş
casper Tarih: 19.12.2005 15:20
paylaşımın için teşekkürler
FadiK Tarih: 18.12.2005 17:59
Bilgilerin icin cok tesekkürler cadikizcim
eBRuLy Tarih: 18.12.2005 13:06
allah korusun!!! ellerine saglik canim