Şiddetli baş ağrısı denince ilk akla gelen hastalık migren. Oysa migren sadece baş ağrısının küçük bir parçası. Çünkü nöroloji uzmanlarına göre baş ağrısı öyle basit ağrı kesicilerlerle geçiştirilebilecek bir durum değil. Özellikle de ısrarlı ve bulantı, kusma, dengesizlik, çift görme, kol ve bacaklardaki uyuşma gibi belirtilerin de eşlik ettiği baş ağrılarında mutlaka uzman hekime gidilmesi öneriliyor.

Memory Center'dan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, baş ağrıları ile ilgili şunları söylüyor. "Baş ağrılarının türleri vardır. Pratikte en sık görüleni 'damarsal baş ağrısı' olarak bilinen 'migren türü' ve 'gerilim tipi baş ağrısı'dır. Bunlar dışında kafa içinde yer alan tümör, kist, damarsal anormalliklere bağlı baş ağrıları da vardır. Bu nedenle, hastanın dikkatli bir muayeneden geçirilmesinden sonra öncelikle yer kaplayıcı bir neden ihtimaline karşı görüntüleme yöntemleri uygulanmalı, ardından özellikle gerilim faktörünün katkısı açısından beyin haritalaması yöntemine başvurulmalıdır."

Memorial Hastanesi nöroloji uzmanları ise baş ağrısıyla ilgili şunları söylüyor: "Baş ağrısı çok sık görülen bir şikayettir. Baş ağrısı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilese de sıklıkla hayati tehlike oluşturmaz. Baş ağrısı aniden ortaya çıkmışsa ve şimdiye kadar yaşanan baş ağrılarının en şiddetlisiyse, geçmiyor, çift ya da bulanık görmeye neden oluyorsa, bulantısız kusmalar varsa, 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa, başa alınan bir darbe veya kaza sonrası ortaya çıkmışsa, boyunda sertlik veya ateş şeklinde kendini gösteriyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır."

Neden olur?
Baş ağrısı beyinde yapısal bir bozukluk olmaksızın ortaya çıkabilir ya da beyni ve vücudu etkileyen başka hastalıklara bağlı olarak gelişebilir.

Birincil baş ağrıları
1. Migren
2. Gerilim tipi baş ağrısı
3. Küme baş ağrısı
4. Diğer birincil baş ağrıları

İkincil baş ağrıları
1. Baş ve boyun travmasına bağlı
2. Madde veya madde yoksunluğuna bağlı
3. Mikrobik hastalıklara bağlı
4. Kan biyokimyasındaki bozukluklara bağlı
5. Göz, kulak, burun, sinüs, diş sorunlarına bağlı
6. Psikiyatrik bozukluklara bağlı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 489
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 01:07
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 00:44
Bilgileriniz için teşekkür ederim cadıkız
XMaSteR Tarih: 22.12.2005 10:38
bu faydalı bilgileri sunduğun için teşekkürler cadıkız :85:

@ ens_selman sende durmadan aynı msj yazma uyarı alırsın
ens_selman Tarih: 21.12.2005 23:03
bu değerli bilgilerin için teşekkürler
Kemal50 Tarih: 21.12.2005 06:34
Tesekkür ederim ,bilgilendirdigin icin
casper Tarih: 19.12.2005 14:46
güzel bilgilerin için teşekkürler
PALADAYI Tarih: 18.12.2005 10:43
ALLAH razı olsun kardeşim bilgilendirmelerinden dolayı
SU-PERISI Tarih: 18.12.2005 01:21
güzel bilgilerin için teşekkürler baş agrısını hafife almamalıyız mutlaka bir hekime müracaat edip sebebini araştırmada fayda vardır.