Çekilen her üzüntüye ya da can sıkıntısına depresyon demek doğru olmaz!

'İntihar ya da depresyon, hali vakti yerinde, zeki, iyi okullara giden çocuklarda görülmez.'

Depresyon ve intihar her sınıftan bireyde görülür.
Depresyon durumun kötülüğünden ziyade, kişinin kendi durumunu algılayışı ile ilgili bir rahatsızlıktır. Kendini değersiz hisseden çocuğun başkaları tarafından değerli algılanması, onun kendisine ilişkin hislerini ortadan kaldırmaz. Tersine, çocuktaki zaten anlaşılmadığı, kimsenin onu anlamadığı kanısını güçlendirir.

'Milletçe depresyondayız. Gençler ne yapsın?'

Çekilen her üzüntüye ya da can sıkıntısına depresyon demek doğru olmaz. Moral bozukluğu, bir ruh hali değişikliğidir. Kalıcılığı ve şiddeti, bireyin hayatı üzerindeki etkisi, kişinin genel ruhsal durumu ve geçmişi, genetik tabanı bir arada düşünülmeksizin bozukluk olarak nitelendirmek yanlış olur.

'İntihar iyi ailelerin çocuklarında oluyorsa, bunun başka sebepleri aranmalı...'

Depresyon ve intiharın oluşumunda genetik belirlemelerin büyük rol oynadığı, biyolojik mekanizmalarla beynin işleyişinin değiştiği bir bozukluk olduğu unutuluyor. Problemin sebepleri ile körükleyicileri birbirine karıştırılıyor. Kişinin hayatındaki etkenlerin beyin işleyişini etkileyerek, dengeleri altüst ettiğini biliyoruz.

'İntihar ve depresyon, karışık, düzeni bozuk ailelerin çocuklarında olur'

Aile içi çatışma ve anne-babanın mutsuzluğu depresyonu körükleyici bir etken olmakla birlikte, depresyonun sebebi sayılmaz. Aile tutumlarındaki yanlışlıkların, durumun sebebi olarak belirtilen ve ailelerin haksız yere suçlanmasına sebep olan bu tür görüşler, tek kelimeyle, yanlıştır. Özellikle ciddi intihar girişimleri ve eylemlerinin, biyolojik temelleri ve genetik yatkınlıkla ilişkisi belirgindir. Gazetelerde, intihar ile ölen çocukların durumlarının yetersiz bilgilerle tartışılması, kişisel mahremiyeti çiğnediği gibi, problem hakkında yanlış bir bilgi ve bilinç oluşturmakta, benzer durumlarla karşı karşıya kalma olasılığı olan aile ve çocuklara katkı yapmamaktadır. Çocuklarını kaybeden aileler için ne kadar kırıcı ve yıpratıcı olduğunu tahmin etmek güç değil.

Okullarda eğitim verilsin mi?

'İntiharları önlemek için okullarda konferanslar verilsin, toplu eğitim yapılsın'

Okullarda intiharla ilgili olarak konferans tarzı toplu faaliyetlerin yararsızlığı neredeyse kesin. Bireysel danışma yoksa, riski artırıcı olduğunu düşünenler de var. Etkililiği bilinen yöntemse risk taşıyan çocukların vakitlice belirlenmesi ve ailenin harekete geçirilmesi; olanaklar elveriyorsa, okulda bireysel psikolojik danışma desteği verilmesi. Okuldaki ruh sağlığı hizmetinin bir tür birinci basamak hizmeti şeklinde örgütlenmesi, okul hekimi ve okul psikolojik danışmanının bu süreci yürütmesi; çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanının bu sürecin
dışarıdaki kısmını yürütürken, okul içindekileri eğitmesi ve yönlendirmesidir.

'Depresyon gerçekten de biyolojik temelli bir problemse, önlenemez'

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 585
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 14:24
teşekkürler


eline sağlık

[span=orange] [/span]
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:55
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 01:03
ellerine sağlık cadıkız
ozturk Tarih: 19.12.2005 12:17
toplum olarak depresyondayız doktorlar ne yapsın.. :85:
casper Tarih: 18.12.2005 17:17
paylaşımın için çok teşekkürederim cadıkızcım
SU-PERISI Tarih: 18.12.2005 16:31
bilgilerin için teşekkürler canım kardeşim ellerine sağlık. genelde yoksul insanlar, sitres altında çalışanlarda çok görülüyor. o yüzden mutlaka okul dönemimde bu konuda destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.