türkiyede mekatronik eğitimi hangi üniversiteler verilmekte, mekatronik eğitimi, türkiyede mekatronik eğitimi, hangi üniversitelerde mekatronik bölümü vardır,

Türkiye’de mekatronik eğitimi

Fakülte düzeyinde mekatronik eğitimi: Bu konuda Atılım Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Mühendislik alanında, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ise Mekatronik öğretmenliği alanında eğitim vermektedirler.

Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ Makine Mühendisliği, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitelerinde ise Mekatronikle ilgili lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler verilmekte ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu fakültelerde bağımsız mekatronik mühendislik bölümleri henüz açılmamıştır.


Meslek Yüksekokulu düzeyinde mekatronik eğitimi: Meslek Yüksekokulları araştırma-geliştirmeden daha ziyade uygulamaya yönelik mekatronik eğitimi vermektedirler. Mekatronik programı olan Meslek Yüksekokulları arasında Ereğli Meslek Yüksekokulu, Kocaeli Üniversitesi Gebze Meslek Yüksekokulu, Sakarya Üniversitesi Sakarya Meslek Yüksekokulu, Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Meslek Yüksekokulu, Trakya Üniversitesi Tekirdağ Meslek Yüksekokulu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Meslek Yüksekokulu, Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu, Dokuz Eylün Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu sayılabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7126
favori
like
share