Sigara içenler, içmeyenlere göre daha sık soğuk algınlığına yakalanıyor.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Celal Karlıkaya, gripten korunmada en kolay ve etkili yolun, sigara ve tütün dumanından uzak durmak olduğunu söyledi.

Sigaranın ve pasif içiciliğin, vücudun ve solunum yollarının yapı ve işlevlerinde değişikliklere yol açtığını da açıklayan Doç. Dr. Karlıkaya, sigara içenlerde soğuk algınlığı, grip, zatürree, lejyoner hastalığı, tüberküloz, bulaşıcı menenjit ve diş eti enfeksiyonu riskinin arttığını belirtti.

Karlıkaya, "sigara içenler daha sık öksürdüğü ve balgam çıkardığı için enfeksiyon bulaştırma riskleri de daha fazladır" açıklamasında bulundu.

"Askerlerde yapılan bir çalışmada, sigara içenlerde, üst solunum yolu enfeksiyon riski 1.5 kat daha yüksek bulunmuştur" diyen Doç. Dr.Karlıkaya, "sigara ve solunumsal viral enfeksiyon riskinin araştırıldığı bir çalışmada da sigaranın, riski yaklaşık iki kat arttırdığı gösterilmiştir" dedi.

Karlıkaya, "kadın sağlığı araştırmasında ise soğuk algınlığının incelendiği bir çalışmada hem aktif, hem pasif sigara içiciliği durumunda, soğuk algınlığı sıklığı ve süresinde artış gözlendi" açıklamasında bulundu.

Sigara içenlerin bağışıklık sistemindeki bozuklukların, sigarayı bırakmakla altı hafta içinde düzeldiğine de değinen Doç. Dr. Karlıkaya, özellikle grip için riskli kişilerin bir an önce sigarayı bırakması gerektiğini de vurguladı.

Sigara içen kişilerin aşı olması gerektiğini de belirten Karlıkaya, "aşıların etkinliğinin sigara içenlerle içmeyenlerde klinik olarak aynı olduğu bildirilmekle birlikte, sigara içenlerde daha az antikor yanıtı olduğu ve etkinin daha çabuk söndüğü bilinmelidir" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 01:05
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 00:50
Vallahi ben günde hemen hemen 2 paket içiyorum ama çok nadir yakalanıyorum nezle ve grip e.Ama tabi bu istisna yazdıklarınızı çürütmez.Sigarayla gelmeyen dertmi yok :18:
Paylaşım için teşekkürler
XMaSteR Tarih: 22.12.2005 10:28
yaw hayatın gündemindeki bütün hastalıkları tetikliyor bu
tebrikler
ens_selman Tarih: 21.12.2005 23:06
sigara bi gribe el atmamıştı saolasın kardeşim
puslukurt Tarih: 20.12.2005 07:43
Nedense bırakamıyorum bu sigaarayı.. :79:
Paylaşım için teşekkürler arkadaşım..
SU-PERISI Tarih: 19.12.2005 22:10
canım benim güzel bilgilerin için teşekkürler. sigararanın insan sağlığına ne denli zararlı olduğunu biliyoruz ama malesef insanlarımız bu alışkanlıklarından nedense vaz geçmiyorlar.
casper Tarih: 19.12.2005 14:36
HIIII ilginç ,ama inanırım sigaranın vücuda yapmadğı kötülük yok
kurtjara Tarih: 19.12.2005 13:52
Tüm olumsuzlukların başında sigara var, en iyisi içmemek, haber için teşekkürler arkadaşım