SeLamun aLeykum arkadaşLar..
Ya akLımı hep kurcaLayan ßi soru var

ßir insan diyeLim qi şeytana uydu miLLi Piyango biLeti aLdı ve bu biLete yükLü ßi ikramiye vurdu (varsayım):)
Ama kişi sonradan akıLLandı ve o para istemiyor naßaßiLir onu ??FakirLere sadaka oLarak dagıtsamı yoghsa parayı çöpemi atmaLı peghi o samanda israf oLmamı ??? :20:

Para eLinde hazır duruyo ama o harcamak istemiyo dagıtsa harama giden her yoL haramdır ,haramdan geLen her yoL da haramdır dimi???

arkadaşLarLa çok tartıştık bu konuyu ama bi türLü aydınLanamadık tam oLarak cvbLarınızı ßekLiorum

UngreatfuL UngreatfuL
Üyenin Populer Konuları nasreddin hoca best model o mozambik 2005
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 616
favori
like
share
DarkAngel Tarih: 06.03.2006 19:14
ben şayet öyle şeytanın aklına uysam kesinlikle o parayı ne fakirlere veririm nede kendim harcarım almam olur biter zateni loto fln oynamam.Umarım oynayanlarında aklı başına gelir.SIRLAR DÜNYASI KALP GÖZÜ vs.oralarda görüyoruz neler olduğunu...

saygılarımla...
Gıcık Şirin Tarih: 03.02.2006 00:05
Böyle bir ihtimal pek mümkün görülmüyor aslında.. Şeytana uyup olmadık bir kağıttan medet uman birinin onca para elinde olunca birden nasıl düzeleceği büyük bir soru işareti.. Hele zamanımız içinde düşünülecek olursa çok çok daha lüçük bir ihtimal ama din alimlerimiz bu hususta dahi (çok küçük bir ihtimal bile olsa) gerekli açıklamaları ve aydınlatıcı bilgileri sunmuşlardır.. Gerçi benim okuduklarım içinde "piyango" konulu bir hüküm yoktu ama bilgilerin ışığında bunu güncel hayata uyarlayabiliriz..

Piyango ya da ona benzer başka bir yoldan müslümanın eline geçen haksız mülkiyet (ya da mülk), "hayır ve hasenat" olarak tabir edilen işlerin her birinde kullanılabilir.. Açların karnı da doyurulabilir.. Yol, köprü, yurt hatta cami yapımında bile bile kullanılabilir.. Fakat helal kazanç ile yapılınca ibadet yerine geçen bu tür hayırlar, haksız olarak elimize geçen mal ile yapılınca bize bir yararı dokunmaz.. Yani onunla ne kadar büyük bir iş de yapsak onun bize hayrı dokunmaz.. Bu yolda edilen duaların da makbul olma ihtimali düşüktür ama o da ince bir konu Allah bilir diyelim..
candosttr Tarih: 02.02.2006 23:48
Arkadasim diyelimki senin dedigin sekilde olaylar gelisti bu arkadasimiza ikramiye cikti ve pisman oldu ne yapmali ?
o parayla ne yapabilir ?guzel bir konuya deyinmssiniz.haydan gelen huya gider derler ya cope atamaz insanlar icin kullanir ama pis yerlerde ayaklar altinda hizmet edebilecek yerlerde kullanir mesela tuvalet yol yapimi gibi yerlerde kullanir ancak bu hizmeti o kisinin sadece o paradan mesuliyetini giderir gunahi allah a kalmistir diler affeder diler affetmez. yinede alla bagislayicidir affedicidir .saygilarimla
liamsi Tarih: 19.12.2005 23:27
Selamün Aleyküm,
Bildiğim kadarıyla bu soruyu cevaplandırmaya çalışacağım.
Öncelikle inançlı bir müslüman harama tevessül etmez.Bilet almaz.
Diyelimki şeytana uydu,bilet aldı ve büyük ikramiye çıktı.
Bu parayı yemek istemiyor.Bu parayı fakirlere de dağıtamaz.
Çünkü o insanlara da haramı bulaştırmış olur.
Pekiyi çöpe mi atacak.
Hayır.Oda günahtır.
Öyleyse,bu parayı okullara malzeme alımı ,tuvalet yapımı vs. için verebilir.
Fakirlere yemek değil, ısınıcak kömür vs. alır.
Bundan sevap beklemez.
Bol bol tövbe eder.
Allah'a Emanet Olunuz.
UngreatfuL Tarih: 19.12.2005 21:34
kardeşim bide gecenLerde bi oLay oLmuştu istersen anLatayım ...

bi kişinin banka hesabına 40 triLyon yatmış hesapLarda bi yanLışLık oLmuş .adam bu parayı görünce bankaya başvurmuş ve rapayı geri iade etmiş...yani insanLar içinde haLa nefsine söz gecirebiLen zatLar var !!
UngreatfuL Tarih: 19.12.2005 21:18
peghi ya hakkaten imana dönmüşse ???ßide şöLe düşün istersen bu zat harbi harbi döndü diyeLim şimdi bu parayı çöpe atar kurtuLur gider Lakin insanLarın en hayırLısı insanLara en hayırLı oLanıdır ßuyruLmuş.o parayLa kaç fakirin midesi doyar kaç kişi sefiLLikten kurtuLur ama bide şundan korkar ya onLara haram para yedirdigim için hesab benden soruLursa die kuşku duymamı sence??
MyNiceWorld Tarih: 19.12.2005 20:56
GÜZEL KARDEŞİM ZATEN SORU NUN İÇİNDE CEVAP MEVCUT PEK ANLAMAMIŞIN KENDİNİ İÇİN RAHAT OLSUN ZATEN ŞANS OYUNLARINA HARAM PARAYA İNANAN BİR MÜSLÜMAN VEYA İNANÇLI BİR İNSAN ZATEN BU GİBİ OYUNLARDAN UZAK KAÇAR ALMAZ BİLE AMA DİYELİMKİ ALDI PEK SANMIYORUM MİLYONDA BİR İHTİMAL BİR İNSAN OKADAR PARADAN VAZ GEÇER ZATEN ,İLK BAŞTA BİLETİ ALAMAKLA YANLIŞ YOLA GİRMİŞİN GERİSİ HİKAYE ÇIKSADA ALMAM HİKAYESİ İNSAN KENDİNİ KANDIRMAMALI BENCE DÜŞÜNDÜKÇE OKADAR PARAYLA NE YAPILABİLİR DİYE DÜŞÜNCE İNSAN KENDİNİ ZATEN KAYBEDER HARAMDA HELAL BİR KENARDA KALIR SADECE FİKRİLERİM TŞKLER