Ellerin ve ayakların soğuk olmasının, kan dolaşımı bozukluğu veya damar sertliği hastalıklarının belirtisi olabileceği bildiriliyor

Uzmanlar, kış aylarında pek çok insanın ortak rahatsızlığı el ve ayak soğukluğunda, sorunun merkezinin, beden ısısı ayar-noktası olabileceğini vurgulayarak, "Ellerin ve ayakların soğuk olması hissi, yalnızca bedenin ısıya normal reaksiyon verme şeklini yansıtmaktadır. Ancak, çok nadiren de olsa ciddi bir sağlık sorunu olan kan dolaşımı bozukluğu yada damar sertliği belirtisi de olabilir" uyarısında bulunuyor.
Uzmanların verdiği bilgilere göre, otonom sinir sistemi, otomatik pilot gibi soluk alma ve sindirim gibi temel beden fonksiyonlarını düzenliyor. Otonom sinir sisteminin karmaşık dengeleme işlemine sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, şu bilgileri veriyor:

"Bedenin bir bölgesine daha fazla kan akımı, soğuğun daha güçlü olarak hissedilmesini sağlar. Örneğin, fazla sıcak hissettiğinizde, otonom sinir sistemi, deri yüzeyine daha fazla kan akımı olmasını sağlayarak, küçük kan damarlarının genişlemesine yol açar, böylece ısı kaybedilir, kan soğur. Üşüdüğünüzde denge değişir. Küçük, yüzeysel kan damarları daralarak, kalp ve beyin gibi önemli organların ısısını korumak için, kan akımını deri yüzeyinden uzağa yönlendirir. Isınma ve soğuma mekanizmaları herkeste aynıdır. Üşüdüğünüzde, otonom sinir sistemi, bedeninizin düşmüş iç ısısına, deri yüzeyine olan kan akımını azaltarak cevap vermektedir. Eller ve ayaklarda küçük yüzeysel kan damarları daha çok olduğundan, bu işlemden daha çok etkilenirler."

El ve ayakları sürekli soğuk olan kişilerin, yatağa girdiğinde eşinin, elini sıktığında da patronunun irkilmesine yol açtığı için rahatsızlık duyduğuna kaydeden uzmanlar, bu kişilere basit ısınma yöntemleri konusunda da şu önerilerde bulunuyor:

"Kalın giysiler giyin. Hem içeride hem açık havada birkaç kat giyinin. İçeride bir kazak yada süveterin altına uzun kollu bir gömlek, en üste de yünlü bir ceket giyin. İpek, yün, havlu yada sentetik malzemelerden ısıyı koruyan kumaşlar kullanın. Egzersiz yapın. Egzersiz sırasında yüzeysel, küçük damarlar genişler ve eller ve ayaklara daha sıcak kan akımı olur. Sigaradan uzak durun, kafeini sınırlayın. Nikotin ve kafein damar daraltıcıdır (vazo konstriktör) küçük, yüzeysel damarlara kan akımını azaltırlar. Zayıflama, soğuk algınlığı ve migren ilaçları damar daraltıcı etki gösterirler. Dolayısıyla, soğuk el ve ayakların sebebi olabilirler. Stresi azaltın. Gergin kişiler, soğuk ellere sahip olmaya daha yatkındır. Kronik stres ve gerilim, sinir sisteminin sürekli olarak adrenalin salgılamasına yol açar, bu da damar daraltıcı etki gösterir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2432
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 12.01.2006 12:17
teşekkürler


refik Tarih: 11.01.2006 18:58
faydalı bilgileriniz için teşekkürler
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 01:08
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 00:43
Bilgiler için teşekkür ederim.
Birşey daha söyleyeyim;
Ben urflyım biliyorsunuz buranın çiğköftesi meşhur.Ellerinin içi terleyenin de çiğ köftesi iyi olmaz. :89:Bilginize
XMaSteR Tarih: 22.12.2005 10:40
aboww :89:
benim ellerim ve ayaklarım ısınmıyo yaw :89:
çok sağol arkadaşım
ens_selman Tarih: 21.12.2005 23:02
bu güzel bilgilerin için teşekkürler
PALADAYI Tarih: 21.12.2005 07:41
Teşekkürler kardeşim ellerine sağlık bu güzel paylaşım için
Sari Menekse Tarih: 20.12.2005 23:20
cok güzel yün corapi örnegim var,veririm sanada örersin.benden isteme ben yanliz baska " corap " örerim :46: zaman zaman feste örüyom :70:
mollycan Tarih: 20.12.2005 23:13
benim de elim ayagim genelde soguktur, bilhassa kis aylarinda.
@sari_menekse varmi sende söyle güzel yün corap örnegi :5: