bu ikisinden de uzak kalmak psikolojik sağlığı bunlardan korumak için ne yapmak gerekir..

ikincisi ise bunlardan birine yada ikisine birden yakalnama durumu olabilirmi..

üçüncüsü, bunların kendimizde olduğundan şüphe ediyoruz ve çok yoğun tempoda çalışıyorsunuz. yani psikoloğa gidecek vaktiniz yok..bununla ilgili selfcare olarak ne yapabiliriz..

teşekkürederim.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 862
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 00:38
:89:
Yani bencede bi doktora hemde zaman kaybetmeden gitmek çok faydalı olacaktır
Varsa böyle bir durumunuz ALLAH'TAN acil şifalar dilerim
XMaSteR Tarih: 22.12.2005 10:55
hep gül hem neşeli ol dünyayı takma kafana bırak o seni düşünsün :85:
ens_selman Tarih: 21.12.2005 22:57
paylaşımın için teşekkürler
matamec Tarih: 21.12.2005 18:44
ya arkadaşlar ben hasta değilim bna hasta muamelesi yapmayın yaaaa!

merak ediyorum

ama böyle giderse olacağım..

:89:
Sari Menekse Tarih: 20.12.2005 22:57
upppsss yaw Denizkizi degilmis ,pardon Cadikiz mis :46: mesajimi editlemek istemedim,cirkin görünüyo beehhh :67:
Sari Menekse Tarih: 20.12.2005 22:52
Cok ciddi rahatsizliklardan bir tanesi .önemsenmemeye asla gelmez.Denizkizi yazdigi gibi herhastalikta oldugu gibide tedavi nekadar erken baslarsa okadarda iyi sonuclar almak mümkün.Ailenin cok ama cok büyük rolu var.Aile Doktor ve hasta is birligi yapmsi cok önemli.Sabir ve güc gerektirir.Hasta asla kendi haline birakilmamali,sosyal hayattan uzak tutulmamali.
Dr.gibi konustum yaw :46: ama gecen böyle bir haber izlemistim. :85:
Doktor olmadigimdan dolayi sorularina yanit veremem ama ihmale gelmez bir uzmana bas vurmak gerek.Hastalik hakkinda internetten bilgi edinir ama tedavi olunmaz.
CADIKIZ Tarih: 20.12.2005 18:30
Hastalığın ilk veya akut döneminde hezeyanlar ve halüsinasyonlar gibi şiddetli psikotik belirtiler görülür. Halüsinasyon, diğer insanların hissedemediği şeyler duymaya, görmeye ve hissetmeye verilen addır. Olmayan nesneler, objeler görme, kokular duyma gibi... Hezeyanlar ise, başkaları için uygunsuz ya da olanaksız görünen, doğru olmayan tuhaf fikirlerdir. Birinin hastanın düşüncelerini kontrol ettiği veya hastayı sürekli olarak izlediği şeklinde bir inanç gibi...
Akut dönemi belirtilerin yatıştığı dönem izler.

Şizofreni hastalarında depresyon belirtileri sık görülür. Hastalarda bellek, problem çözümü ve planlama gibi düşünce süreçleriyle ilgili bozukluklar da ortaya çıkabilir. Şizofreni hastalarının büyük bölümü üretken bir yaşam süremez ve yalnızca yüzde 20si, genellikle az beceri gerektiren işlerde çalışır.
Şizofreni tedavisinin temelini antipsikotik grubu ilaç tedavisi oluşturur.
Bir psikiyatri uzmanının kontrolünde uzun süreli ilaç tedavileriyle hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Tedavide, ilaçlara ek olarak destekleyici ve bilgilendirici bireysel, grup ve aile tedavilerinin uygulanması da önemli yararlar sağlar.

Şizofreni epilepsi, Multipl Skleroz gibi bir beyin hastalığıdır.
Bütün kronik hastalıklar (Şeker hastalığı, astım, romatizma...) gibi alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir.
Tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber zaman zaman alevlenme dönemleri olabilir, hastaların önemli bir kısmında hastalık tamamen ortadan kalkmayabilir.
Bu ciddi hastalık yeryüzündeki her yüz kişiden birini etkiliyor. Dünyada 60 milyon, Türkiyede ise 600 bin şizofreni hastası bulunuyor.
Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda başlaması da mümkündür. Hastalık ne kadar erken yaşlarda başlarsa kişilik üzerindeki hasar o kadar fazla olur ve normal bir yaşam sürme şansı azalır.
ŞİZOFRENİ NE DEĞİLDİR?
Şizofreni kişilik bölünmesi demek değildir.
Şizofreni hastaları nadiren çevreye zarar verir.
Şizofreni kelimesi, bir konuda farklı ya da zıt duygular taşımak şeklinde hatalı olarak kullanılır. Bu insan doğasında bulunan bir özelliktir.
Şizofreni erken bunama değildir.
Aşı gibi yollarla korunmanın mümkün olduğu bir hastalık değildir.

not;UMARIM BUNLAR ISINE YARAR
casper Tarih: 20.12.2005 15:51
bence doktora gidecek bir zamanın mutlaka vardır.İhmale gelmez.Sağlık özelliklede akıl sağlığı,herşeyden daha önemlidir :66: