Suriye'de bilinen en eski savaşın izleri bulundu. 5 bin 500 yıl önce gelen istilacılar kenti taş-kil güllelerle ele geçirmiş.

Suriye-Irak sınırında beş yılı aşkın süredir devam eden kazıda, 5 bin 500 yıl önce istilacılar tarafından yerle bir edilen gelişmiş bir yerleşimin sırları gün yüzüne çıkıyor.

Araştırmacılar, bunun şimdiye kadar bilinen en eski ve büyük ölçekli savaş olduğunu belirtti. Buluntulara göre geçmişi 8 bin yıl önceye dayanan Kuzeydoğu Suriye'deki Hamukar, M.Ö 4 bin 500'de büyük bir kentti.

Suriyeli ve ABD'li araştırmacıların ortak çalışmasına Chicago Üniversitesi Doğu Araştırmaları Enstitüsü'nden Clemens Reichel ve Suriye Arkeoloji Dairesi'nden Salam El-Kuntar önderlik ediyor.

Bilim dünyası kentleşmiş toplumların, Güney Mezopotamya'da Uruk'ta ortaya çıktığını ve burada yalıtılmış bir halde yaşadığını sanıyordu. Ancak Hamukar, bölgede kent kültürünün yayılmasına ilişkin yeni açıklamaları gündeme getirdi.
Bu yıl Hamukar'ı sona erdiren savaşın kanıtları bulundu. Araştırmacılar, istilacıların savaşta 1200'den fazla sapan mermisi ve 100'den fazla 10 santim çapında 'kil gülle' fırlattığını keşfetti. Şehrin duvarları da istila sırasında yakılıp yıkılmış.

Kalıntılarda yerel çömlekçiliğin yanı sıra Uruk'taki çömlekçiliğe ait örnekler de bulduklarını belirten Reichel, "Bu bulgu resmi tamamlıyor, Uruk halkı, bu istilayı yapanlar olsun ya da olmasın bundan fayda gören taraftı. Yıkımdan hemen sonra bu yerleşimi ele geçirdiler" dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 559
favori
like
share
by_ufuk Tarih: 06.02.2006 01:51
ellerine sağlık