'Gece yalnız yatmaya korkuyor'' diyerek anne babanın çocuğu yatağa alması doğru değil. Bunun yerine korkularını yenmeye yardımcı olması gerekiyor...
Anne babalar zaman zaman çocuklarının gece kalkıp yanlarına geldiğinden, kendi yatağında yatmak istemediğinden yakınırlar. Psikiyatri Uzmanı Sümer Öztanrıöver, aileleri, çocuklarına kendi yatağında uyumayı öğretmeleri konusunda uyarıyor. Öztanrıöver, anne ve babaların küçük yaşlarda çeşitli endişelere bağlı olarak çocuklarını yanlarında uyutmayı tercih ettiklerini belirterek, ''Oysa, ailenin bu tutumu, çocukların kendi başlarına yatmaktan korkmasına ve bu alışkanlığın uzun yıllar süren bir psikolojik soruna dönüşmesine yol açıyor'' dedi.

YARDIMCI OLUN
Çocuk korktuğunu ifade ettiğinde, ailelerin onu yanına almak yerine korkularını yenmesine yardımcı olmaları gerekiyor. Öztanrıöver ''Çocuk korkuyor diye onun yanında yatmak korkuyu artırır. Çocuk yatakta bir şey olmadığını zaten biliyor. Korku onun içinde gelen bir durum. Onunla birlikte odasına giderek, uyuyuncaya kadar yanında kalmak, bir müddet ışığı açık tutmak korkularıyla baş etmesine yardımcı olabilir'' diyor. Öztanrıöver, anne ve baba arasındaki kavgaların ya da aileye yeni katılan kardeşin de yalnız yatamama sorununa neden olduğuna dikkati çekerek, ''Çocuğun mesajı (beni görün ve asla yalnız bırakmayın) olabilir. Çocuktaki bu kaygı, onunla yatmak yerine ona değer verildiğini hissettirmekle çözümlenebilir'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 602
favori
like
share
eBRuLy Tarih: 21.12.2005 07:09
tesekkürler casper
Wish Tarih: 21.12.2005 00:17
bence de kesinlikle cocuk kendi yataginda uyumali...paylasim icin tskrler
FadiK Tarih: 20.12.2005 23:03
evet bir cocugun yataginda uyumasi cok önemli dikkate alinmalidir sagol caspercim
SU-PERISI Tarih: 20.12.2005 16:54
paylaşım için teşekkürler eline sağlık kardeşim