Demirdöven Köyü Yusufeli resimleri - Demirdöven Köyü Yusufeli hakkinda bilgiler - Artvinin Köyleri

Demirdöven, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün önceki adı Zemavan köyü olup 1903 yılında, Camıkapısı camii yapıldığında Demirdöven adını almıştır. Yusufeli ilçesinin sıcak demır işleri Demirdöven köyünde yapıldığından bu adı aldığı söylenmektedir.

Kültür

Köy halkının bır kısmı Suriye-Şam'dan, bir diğer kısmı Dağıstan'dan gelmiştir.

Yemek olarak, doğu Karadeniz kültürünü yansıtır. Yemekleri; kete, lavaş, çadi, çörek, kuymak, hincoş, hasuta, hohol gibi ilginç isimler taşır. Arazi ismi olarak da, Farsça, Osmanlıca ve Gürcüce kelimeler kullanıldığı görülür. Yer isimleri çoğunlukla gürcüce olmasına rağmen yaşayan halkın bu kelimelerin türkçe ne anlama geldiğini bilmemeleri dikkat çekicidir.

Coğrafya

Artvin iline 143 Km, Yusufeli ilçesine 38 Km uzaklıktadır. 14 mahallesi, 25'i aşan mezrası, 3 yaylası vardır. Her mahallesinin birbirine uzaklığı, yaya patika yoldan 1,5 saat sürer. Sadece Karbasan, Cabriket mahallelerinin araba yolu vardır.

Halkın göç etme sebebi, araba yolu olmayışı; bir hasta olunca, sedyeyle taşınıyor olmasıdır. Halk, 3 saatlik yolu ve bütün yiyecek, içecek, yakacak, hatta hayvanların dışkılarını bile sırtta çekerek kat eder. Bu ysebeple göç aşırı derecede artmıştır. Bazı mahallelerinde halen daha elektrik bile yoktur

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. kışı sert geçer; kar yüksekliği 3-4 metreyi bulur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 285
2000 339
1997 355
1970 850

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak çok sayıda çeşmeleri mevcuttur. Su sıkıntısı yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 878
favori
like
share