İstanbul'un Cankurtaran Semti'ndeki Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi'ne polis tarafından her gün çok sayıda fuhuş yapan kadın bu hastaneye getirilirken, testleri, teşhis ve muayeneleri burada yapılıyor.

İstanbul ve çevre illerde fuhuş yaptıkları gerekçesiyle her yıl 12 bine yakın kadın bu hastaneye getiriliyor. Başta cinsel yolla bulaşan hastalıklar olmak üzere çok sayıda bulaşıcı hastalık konusunda teşhis ve tedavi yapan Türkiyenin en önemli referans hastanesi konumundaki Deri ve Zührime Hastalıklar Hastanesi'nde yeterli hemşire veya doktor bulunmuyor.

Yıllardan bu yana az sayıda personelle hizmet sunmaya çalıştıklarını belirten Başhekim Doç. Dr. Nezihe Dirlik Baltalı, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediğini standart kadronun bile altında iş yaptıklarını söyledi. Doç.Dr. Baltalı, Normal işleyişimizi yapmamız için bu kadro yeterli değil. Devlet Memuru Yasası'na göre, her gece en az 2 hekimin nöbete kalması gerekiyor. Ama bizde bu pek mümkün olmuyor. Şimdi bayram tatili geliyor, ne yapacağımızı düşünüyoruz. Bize her zaman hasta geliyor diye konuştu.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesine 1992 yılında Sağlık Bakanlığı'nca AIDS konusunda tek doğrulama merkezi unvanı verildi. Türkiyenin her yanındaki hastane ve kan merkezlerinden alınan şüpheli kanlar buraya gönderiliyor. Hastanede yapılan Western Blot adlı testle kişilerin AIDS olup- olmadığı anlaşılıyor. Bu test sadece Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesinde yapılıyor. Hastane, az ve yetersiz personele rağmen Türkiyenin önemli bir yükünü kaldırıyor.

AIDS VAKALARI ARTTI

Hastane kayıtlarına göre, AIDS vakalarında 2000-2005 yılları arasında yüzde 100lük artış olduğu 2000 yılında Türkiye genelinde 55 AIDSli hasta tespit edilirken bu sayı günümüzde 110u buldu. AIDS tespit edilen kadınların yine yüzde 98i de yabancı uyruklu.

Başhekim Doç. Dr. Nezihe Dirlik Baltalı, yıllara bakılınca rakamlarda artış olduğunu vurgulayarak herkesin bu konuda dikkatli olmasını istedi. Güvenlik güçlerinin getirdiği kadınların sayısında da yüzde 100lük artışa ulaşıldığını belirten Doç. Dr. Dirlik Baltalı, Doğu Bloğu ülkelerinden gelen kadınların sayısı daha fazla. AIDSe karşı herkesin çok dikkatli olması gerekir dedi.

Hastane kayıtlarına göre, Türkiyede fuhuş yaptıkları gerekçesiyle haklarında işlem yapılan kadınların büyük bölümü Azerbaycan, Özbekistan, Moldovya, Bulgaristan, Ukrayna, Kırgızistan ve Romanya uyruklu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 508
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 00:23
ALLAH hepimizi bu pis hastalıktan muhafaza etsin
Paylaşım için teşekkürler

CADIKIZ Tarih: 22.12.2005 23:36
ben buna sadece cahillik diyom :18:
tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 22.12.2005 12:37
durum çok kötü. insanlarımız bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olmalılar
XMaSteR Tarih: 22.12.2005 10:58
çok sağol cadıkız ellerine sağlık
ens_selman Tarih: 21.12.2005 22:54
teşşekkürler kardeşim
casper Tarih: 21.12.2005 22:31
paylaşımın için teşekkürler