SU parası tahsilinde zorlanan belediyeler, kartlı sayaç dönemine geçmeye çalışıyor. Karabük'ün Eflani İlçesi'nin SP'li Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul da su paralarını tahsil etmekte zorlanınca, tüm abonelerine kartlı sayacı takma kararı aldı. Eflani'de bin 200 su abonesinin tamamı önümüzdeki yıl kartlı sisteme geçecek.

İlçede günlük 750 ton su kullanımına karşılık, 240 ton su ücreti tahakkuku yapabildiklerini belirten Saadet Partili Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, 2006 yılı içinde bin 200 abonenin tümüne akıllı su sayacı takacaklarını belirtti. Belediyenin en büyük gelir kaleminin su parası tahsilatı olduğunu belirten Başkan Ertuğrul, şunları söyledi:

Günlük 500 ton su bedelini tahsil edemiyoruz. Bu da ayda 22 milyon YTL ediyor. Bu parayı hep gecikmeli olarak aldığımızdan, biz de zor durumda kalıyoruz. Bunu önlemek için abonelerimiz 2006 yılından itibaren akıllı su sayacı takacaklar. Bu sayaçlar aynen kontörlü telefon gibi, kontör bittiğinde otomatik olarak suları kesilecek ve vatandaş sularının açılabilmesi için ücretini verip, kontör yükleyecek. Böylece su tahsilatında sıkıntı çekilmeyecek ve biz de hizmetlerimizi paramız olduğu için geciktirmeden yapacağız. Bildiğim kadarıyla, bu uygulama Karabük'te ilk kez Eflani'de gerçekleşecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 700
favori
like
share