ABDde Boston Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırma, kocasıyla iletişim kurmayıp sorunlarını içine atan kadınların ölüm riskinin 4 kat arttığını ortaya koydu. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Metin Okucu, Eşleriyle sorunlarını tartışmayan kadınların ölüm riski artıyor. Bu kadınlara kendi kendilerini susturanlar deniyor dedi.

KALP Hastalıkları, Ölümler ve Evlilik adını taşıyan araştırmaya evli ya da birlikte yaşayan 18-78 yaş arasındaki 2 bin erkek ve kadın katıldı. Araştırmanın 2 yeni bulgusu ise araştırmacıları şaşırttı. Alman Hastanesi Nişantaşı Kliniği Medikal Direktörü ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Metin Okucu, araştırmanın sonuçları hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

Eğer kadın, evine iş sorunlarını taşıyor ve anlatıyorsa erkeğin kalp hastalığına yakalanma riski 2 kat artıyor. Buna karşılık kadın sorunları kocasıyla tartışmıyor ve içine atıyorsa herhangi bir nedenle ölüm ihtimali 4 kat artıyor.

Kadınların ömürlerini uzatmak amacıyla sorunlarını eşleriyle tartışmalarını öneren Dr. Okucu, Daha önce yapılan araştırmalarda, eşini kaybeden kişilerin erken öldükleri saptanmıştı. Ancak ilk defa iletişimsizlik nedeniyle ölüm riskinin arttığı ortaya konuldu diye konuştu. Dr. Okucu, kadınların sigarayı bırakıp, düzenli spor yaparak ve zayıf kalarak kalp hastalığı risklerini yüzde 50 azaltabileceklerini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 765
favori
like
share
FadiK Tarih: 26.12.2005 20:48
Bilgilerin icin cok tesekkürler missx
SU-PERISI Tarih: 23.12.2005 22:22
mutlaka her konuda eşler arasında tartışma bilgi alış verişi yapılmalıdır. Hiç kimsenin içinde kalmasın her ikiside rahatlasın.
casper Tarih: 23.12.2005 21:45
eee tabii kadın konuşamıyor,herşeyi içine atıyorsa,bu kaçınılmaz son .Her hastalaık onu bulur:79: