Merhaba arkadaşlar.

Gördüğüm kadarıyla birçok arkadaşımız son zamanların popüler oyunu Ogame'i merak edip üye olmaya başladı bile.ende Bkısacası oyun hakkında özet geçmek istiyorum. Öncelikle Ogame'in oyun hikayesini merak edenlerin
[URL]http://ogame.com.tr/portal/?go=story&lang=tr adresi incelemelerini istiyorum.
Ogame tarihini tam olarak bilmiyorum ama sanırım 2yıl oldu almanyada başladı. Şuan 41farklı serveri ile hizmet vermekte. 2 mart 2005 günü ise Türkiyede ilk serverini açtı.Şuan ogame.com.tr'de kayıt olabileceğiniz 16farklı server bulunmakta.
Sıra geldi Serverleri yani evrenleri tanıtmakta.
Her server 12000max kullanıcının oynayabileceği bir "EVREN" oluşturmakta.
Oyunu ilk açtığınızda karşınıza bir "Genel Durum" Sayfası açılacak.Buradan gezegeninizin Çap, Sıcaklık, Pozisyon ve Puan durumunu göreceksiniz.Gezegeniniz eğer sıcaksa yani 0 derece üstü ise daha fazla enerji üretebilecek.Eğer 0 altındaysa tam tersine Deuterium üretimi artacaktır.
Şimdi gelelim oyunun en önemli yerine "Bina" buradan gezegeninizin üstüne alanınızın yettiği kadar bina çıkarabileceksiniz.Bına sayfasına tıkladığınızda karşınıza elinizdeki Metal, Kristal ve Deuterium ve basabileceğiniz binalar gelecek.Eğer sürekli saldıran ve bilgisayar başında sürekli vakit geçiren bir oyuncuysanız size önerim metal kristal ve Deuterium üretimi ile fazla vakit geçirmemeniz(16.seviye metal 14.seviye kristal ve 10.seviye Deuterium yeterli olacaktır).Bunun nedeni ise sürekli saldırılardan gelen Metal Kristal ve Deuterium'un olacağı için üretime değil tam tersine filoya vakit ayırmanız gerekecek.
Eğer diyorsanız ben bilgisayar başında çok vaktimi harcıyamam iyi bir savunma yapıp gezegeni defansif geliştiririm, bu sefer Metal 20 kristal 17 ve deut 12-13 yapmanızı öneriyorum.Filo yerine iyi bir savunma da yaparsanız kim tutar sizi yinede bunu önermiyorum ki, ikisini birarada dengede tutabilirsiniz(hem savunma hem filo).
Neyse gelelim geri kalanlara.Sol menüden "Teknik" linkine tıklarsanız oradan hangi bina, araştırma, filo veya savunmanın hangi seviyede bina ve araştırma gerektiğini görebileceksiniz.Yeni başlıyan bir oyuncuysanız size önerim ilk hedefiniz Casus sondası, Hafif avcı ve Küçük nakliye olsun.Binalarda ise 7.seviye metal 7.seviye kristal 4.seviye Deuterium en hızlı şekilde gelişmeniz için gereken başlangıç seviyesidir. Bina bölümünde son olarak bir tavsiyem var.Sakın ama sakın "Roket Silosuna" basmayın.Genelde yüksek fiyatı olan birşeyin iyi birşeydir mantığı ile yaklaşmak gerekirse bu tam tersine başlangıçta pekde yararlı birşey değil.Ne işe yaradığını merak edenlere. 2.seviye roket silosuna kadar gelebilirseniz yakalayıcı roketler yapıp size gelen roketleri gezegeninize girmeden havada vurmak.Saldıran taraf ise gezegenler arası roket için 4.seviye roket silosunu inşa edip maliyeti yüksek olan gezegenler arası roket yapmalı.
Sıra geldi Araştırmalara.
iyi bir oyuncunun yüksek araştırmaları olması şart.
Silah tekniği , zırh tekniği ve koruyucu kalkan tekniği gemi ve savunma araçların güçlerini her seviye artırımında %10 yükseltiyor.size tavsiyem 2hafta içinde 6-6-6 tekniğini yakalamaktır.Casusluk seviyesi nekadar artarsa okadar iyi bir şekilde rakibinizin tüm araştırma ve filosunu görebileceksiniz. Hernekadarda kristal miktarı çok istese bile hedefiniz 8.seviye olmalı.Bu sayede rakibinizin size saldırı anında gelen gemilerin kaçar tane olduğunu görebileceksiniz.
Tersaneye gelince. Saldırmayı sevenlerin hedeflerine ilk hafta için kruvazör olmasını tavsiye ediyorum. 3haftadan sonra komuta gemisine bastığınız gün ogame'in asıl başladığı gün olacaktır.Savunmacılar için ise Gaus topu öneriyorum.Hernekadarda maliyeti yüksek olsada 1komutayı devirecek güçtedir ama başlarda hedefiniz elinize geçen her madeni savunmayı güçlendirmek için olsun.100roketatar 50hafif lazer topuna herkes ilk haftalarda dalmak istemeyecektir
Son olarak Galaksi ve Ay'ı anlatacağım.
Galaksi seçeneğinde her bir güneş sistemindeki oyuncuları görebilir ve sonda atabiliyorsunuz.Genelde kurbanlarınızın koordinatlarını notlar bölümüne kayıt etmenizi öneriyorum.Eğer oyuncu yeşil renkte ise: Oyuncu sizden kat kat düşük puanlı (Noob Koruması) eğer Kırmızı ise sizden yanılmıyorsam 5kat yüksek bir puana sahip yine saldıramıyorsunuz.Eğer Mavi ise Tatil modunda.Geriye kalan özellikleri Galaksi sayfasının altından öğrenebiliyorsunuz.
Ay: muhteşem bir gezegen.2 büyük ordunun birbiri ile çarpışıp metal ve kristal artıklarının birleşmesinden oluşan bir gezegen.genelde enaz 30kruvazörlük bir artıktan %1 lik şans ile oluşmakta(max %20). Ay ile ne yapabiliyorsunuz?
Karşındaki oyuncunun tüm filo hareketlerini 5000Deuterium ödeyerek bir seferlik öğrenebiliryorsunuz. Bu herşeye bedel inanın bana. Ayrıca, Ay'ın çıktığı gezegen'den (çarpışmanın olduğu kordinatta çıkıyor)Ana gezegeninize yani 1:1:3Ay'dan 1:1:3Ay'a 3dakika kadar bir yol uzaklığında.
Son olarak birkaç tavsiyem olacak biliyorum biraz uzadı ama bunlar olmazsa olmaz öneriler.
Filonuzu herzaman kaldırın.Tüm madenleri nakliye gemileri ve saldırı filonuzla beraber bir diğer gezegeninize bilgisayar başında olmayacağınız süre kadar havalandırın.
ve bol bol koloni gemisi çıkarıp boş alanları erkenden Sömürgeleştirmeye çalışın.
Bunun dışında rakibinizi asla affetmeyin bu bir oyun kaybetseniz bile bu oyunun bir parçasıdır.Unutmayın kimse en iyi değildir..
Bol şans.ALıntıdır.
[URL]www.ogame.com.tr

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1955
favori
like
share
technoques Tarih: 13.05.2007 03:29
Oncelikle yorumun icin tskler..

main-board ın yeni uyesiyim ogame yazisini gorunce hemen geldim.
Bende soyle bi aciklik getireyim oyuna,

Bu oyunu yaklasık 1senedir oynuyorum, cok saglam dostluklar yaptım oyuncuların geneline baktıgın zaman polis, asker, subay, futbolcu, fabrikator, onlarda bir kere girip cıkamayanlardan cunku gelismek icin haftalarını ayırıyorsun, aylarını ayırıyorsun bazen geri donen filoyu bekliyorsun, ben cok alarm kurdum ama gercekten tavsiye ettigim bir oyun deyil. Yani o hesap'a gözünüz gibi bakıyorsunuz ve gun geliyor birşeye kızıp herseyi siliyorsunuz oyun ruyanıza kadar giriyor pskolojinizi bile etkiliyor. bide ben bırakabilsem

Saygılar..
Sha_dow Tarih: 26.04.2007 18:48
Ben bu oyunu merak ediyordum zaten . Teşekkürler
dijital_h Tarih: 20.02.2007 09:17
:20:
behsat Tarih: 29.01.2007 13:12
beyler bayanlar sakın bu oyuna başlamayın
insanı esir ediyo mübarek oyun başta biraz
saçma gelebilir ama zevkine varınca bırakmak baya zor oluyor
ben başladım hayatımın bi dönemi onun yüzünden zehir
oldu diyebilirim kesinlikle tavsiye etmiyorum
oyun istiyosanız fifa nba flan oynayın :20:
murat41 Tarih: 26.11.2006 10:41
Bu oyuna girmeden önce bende çok saçma diyordum.bi giren bidaha cıkamaz...............
Fiyakalı Tarih: 25.06.2006 10:18
Baba sağol bilgiler için
sahinticaret21 Tarih: 28.02.2006 21:00
sahinticaret21 Tarih: 28.02.2006 20:35
ellerinize sağlık
s_c_o_r_p_i_o_n Tarih: 19.02.2006 16:26
walla bende bu oyundan bişi anlamadım girdim ama bencedesaçma bişi oyun denilemez bile :5: