Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de akraba evlilikleri yüzünden her yıl 19 bini aşkın bebeğin hayatını kaybettiğini açıkladı


'Sağlık ve Üreme Sağlığı Ulusal Stratejiler ve Eylem Planı toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Rıfat Köse, Türkiye'de 15 dakikada 1 bebeğin önlenebilir sebeplerle kaybedildiğini söyledi. Bebek ölümleri içinde akraba evliliklerinden kaynaklanan sağlık sorunlarının ilk sıralarda yer aldığını belirten Köse, "Akraba evlilikleri bebek ve çocuk ölümlerini iki kat artırıyor." dedi. Köse, akrabalar arası evliliklerin önlenmesiyle çocuk ölümlerinin yüzde 50 azaltılabileceğini kaydetti.

Türkiye'de kadınların yüzde 24'ünün 2 yıldan daha az aralıkla doğum yaptığını, yüzde 69.2'sinin "bu aşamada artık çocuk istemiyorum" dediğini kaydeden Köse, modern doğum kontrol yöntemi kullanma oranının ise yüzde 43 düzeyinde bulunduğunu dile getirdi. Genel Müdür Köse, kadınların yüzde 81'inin anne sağlığı hizmetlerinden yararlandığını, hedeflerinin de 2015 yılına kadar bütün gebeleri izlenebilir hale getirmek olduğunu bildirdi.

Ülke genelinde kadınların yüzde 17'sinin sağlık personeli yardımı almadan kendi kendine doğum yaptığına dikkati çeken Köse, "Haziran ayında, anne ölümlerinin nedenlerini tespit için bir araştırma başlattık. Bir yıl sürmesi planlanan araştırma kapsamında, ölen her anneyi bulacağız. Mezarlıkları bile bekleyeceğiz ve neden öldüklerini tespit edeceğiz." diye konuştu.

Annelerin doğum sırasında kanama ve enfeksiyonla düşükten öldüğünü ifade eden Rifat Köse, şöyle devam etti: "Bu tablonun bir başka izahı, eğer bu ana kanamadan ölmüşse, doğum öncesi bakım hizmeti almamıştır demektir. Hekimlerimiz, 'mevcut koşullarda ölümlerin yüzde 52'si önlenebilir' diyor. Akla 'peki arkadaşlar niye önlemediniz'' sorusu gelmiyor mu? Anne ölümlerini 2010 yılına kadar yüz binde 20'nin, 2015 yılına kadar da 10'un altına düşürmeyi hedefliyoruz."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 710
favori
like
share
masarac Tarih: 24.12.2005 10:31
Bu gibi olaylar akraba evliliğinden ziyade aslında kan uyuşmazlığından kaynaklanıyor.Zararlı birşey olsa dinen yasak olurdu bence
CADIKIZ Tarih: 23.12.2005 23:51
Bunlari bile,bile neyazikki insanlarimiz devam ediyo bu yanlis evliliklere :18:
saolasin kardesim