Annenin çalışıyor olması, çocukların ev işlerinde iş bölümünü daha çabuk öğrenmelerini sağlıyor
alIŞan anne ve ev hanımı olan annelerin çocuklarında aile içi görev dağılımında farklılıklar göze çarpıyor. Ev kadını annelerin kızları ve oğulları ev işleri ve çocuk bakımının kadın işi olduğunu düşünürken, çalışan annelerin çocukları ev işleri ve çocuk bakımının eşler arasında paylaşılmasından yana.

ARAŞTIRMASI YAPILDI
ABD'de Claremont McKenna Koleji'nde görevli Heidi Riggio, yaşları 18-23 arasında değişen 351 öğrenciye anket uyguladı. Buna göre çalışan annelerin oğulları, çalışmayan annelerin erkek çocuklarına kıyasla ev işlerinde ve çocuk bakımında eşlerine yardım etmeye daha hevesli.

KIZLAR İSTEMİYOR
Ancak kızlar için tam tersi bir durum geçerli. Anneleri çalışan kızlar, ev işleri ve çocuk bakımına fazla vakit ayırmak istemiyor, bu konularda eşlerinin kendilerine yardımcı olmasını bekliyor. Ankete katılanların taahhütleri gerçekleşirse, çalışan annelerin oğulları, çalışmayan annelerin oğullarına göre haftada 12 saat daha fazla ev işleri ve çocuklarla ilgilenecek, çalışan annelerin kızları da çalışmayan annelerin kızlarına göre haftada 10 saat daha az ev işleri ve çocuk bakımıyla haşır neşir olacak.

AİLE BELİRLEYİCİ
Araştırmaya göre ayrıca ev kadınlarının kızları, vakitlerinin çoğunu eşleriyle geçirmeyi beklerken, ev kadınlarının oğulları ise eşlerine pek vakit ayırmayı düşünmüyor. Sonuçları değerlendiren Riggio, 'Araştırma bir kez daha ailenin gencin dünya görüşünde ne kadar belirleyici olduğunu gösterdi. Gençlerin verdiği yanıtlar ilerideki davranışlarına ilişkin ipuçları sağlıyor' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 592
favori
like
share
eBRuLy Tarih: 27.12.2005 10:42
paylasimin icin tesekkürler
FadiK Tarih: 26.12.2005 20:49
Bilgilerin icin cok tesekkürler caspercim