"Ağrıyan dişinize kolonya koymayın! Şeker yedikten sonra yirmi dakika şekersiz sakız çiğneyin..."

Sağlıklı bir ağız ve inci gibi dişlere sahip olmak istiyorsanız Dişhekimi Dilşad Doğan Özdoğan'a kulak verin

Ağız bakımı ve diş sağlığı hakkında merak edilen pek çok bilgiyi içeren 'Dişleriniz Konuşuyor' isimli kitap, geçtiğimiz günlerde kitapçı raflarındaki yerini aldı. Dişhekimi Dilşad Doğan Özdoğan'ın bilgi ve tecrübelerini aktardığı kitap; dişlerinize nasıl davranmanız gerektiğini öğretiyor:

Öneriler Veriliyor

"Dişlerimi her gün fırçalıyorum ama çürüklerim var" ya da "Ağız kokusu problemimi çözemiyorum" diyenlerin derdine derman olacak kitap, bugüne kadar yapılan yanlışlara da ayna tutuyor. Dilşad Doğan, çürük oluşumundan, protezlere, diş estetiğinden, hasta haklarına kadar pek çok konuyu ele aldığı kitabında, önemli önerilerde de bulunuyor. Türkiye'nin ilk ağız ve diş sağlığı kitabı olan 'Dişleriniz Konuşuyor'da diş fırçalamayla ilgili şu bilgiler veriliyor:

3Dk. Fırçalayın

... Dişleriniz dört boyutludur. Ön, arka, yan ve çiğneyici yüzleri vardır. Mikrop plağı tüm yüzlere, özellikle girintili çıkıntılı yerlere yapışır. Ama insanlar genellikle sanki dişlerin sadece ön yüzleri kirlenirmiş gibi sadece oraları fırçalar. Fırçalanmayan yerlerde ise; özellikle arka dişlerin çiğneme yüzleri ve dişlerin ara yüzlerinde plak faaliyetleri bütün hızıyla devam eder. İdeal hijyen, dişlerin plaktan tamamen arındırılmasıdır.

Mineler Çiziliyor

Dişlerinizin ön, arka ve çiğneyici yüzleri kaliteli yumuşak bir fırça ile yaklaşık 3 dakika fırçalanmalıdır." Dişhekimi Dilşad Doğan Özdoğan, bilgi ve tecrübelerini aktardığı 'Dişleriniz Konuşuyor'da ideal diş fırçasının nasıl olması gerektiğini de şöyle anlatıyor: "... Fırçamız çok yumuşak olmalıdır. Sert fırça kullanırsanız, dişinizin mine tabakasında aşınmalara neden olursunuz. Bu da zamanla hem diş etlerinize travma etkisi yapar, hem de mine tabakasında minicik çentikler açılmasını sağlar. Bu çentiklerin açıldığı yerlerde tatlı, soğuk ve ekşi gibi etkiler karşısında sızlamalar duyarsınız. Bir taraftan da 'Dişlerimi o kadar fırçalıyorum, yine de diş etlerim çekiliyor, ağrılarım oluyor' diye hayıflanırsınız."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 656
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 02:06
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
casper Tarih: 24.12.2005 20:50
paylaşımın için teşekkürler
kurtjara Tarih: 24.12.2005 20:10
Teşekkürler arkadaşım ellerine sağlık
MyNiceWorld Tarih: 24.12.2005 19:10
TEŞEKKÜRLER EMEKLRİNE SAĞLIK