Geçtiğimiz hafta sonu İspanyada çok ilginç bir derbi maçı vardı. Galicia bölgesinin iki güçlü takımı, Celta Vigo ile Deportivo La Coruna karşı karşıya geldi. Bu derbiyi ilginç kılan olay ise, iki kentin taraftarlarının yüzyıllardır birbirleri ile çekişmeleri, kin beslemeleri... Celta Vigolular, Deportivolulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle, Deportivolular da Celtalılara Portekizlilere yakınlıklarından dolayı, "hain" yakıştırması yapıyorlar.

İspanyanın kuzeyinde Portekiz sınırına yakın olan iki kent insanı, bu yakıştırmadan son derece memnun. Vigo kentinin takımı Celtada çok sayıda Portekiz taraftar derneği var. Buna karşılık La Corunanın takımı Deportivoda Türkleri, Türk bayrağını göndere çekecek kadar ateşli Türk dernekleri kurulmuş. Bu yüzden olsa gerek, Deportivo La Corunanın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayrağı görebilirsiniz. Ayrıca Deportivolu futbolseverlere, "Türkler" adı takılmış.

Biz de bu ilginç hikayeyi hem dinlemek, hem de bu tarihe malolmuş derbiyi izlemek için Vigo kentine geldik. Stadı dolduran 20 bin kişinin 5 bini Deportivo La Coruna taraftarıydı. Yani Celta taraftarlarına göre 5 bin Türk ile 15 bin Portekizli takımlarına destek veriyordu.

Karşılaşmanın başlamasına az bir süre kala bu hikaye ile ilgili çok sayıda yazı yazmış gazeteci Alberto Torres ve Türk taraftar derneklerinden birinin kurucusu olan Ricardo (La Pasion Turca) ile söyleşiye oturduk...

Alberto, La Coruna taraftarlarının nasıl Türk olduklarını anlatmaya başladı:

Barboros Hayrettin Paşa, Akdenize hükmettiği sıralarda İspanya sahillerine kadar ulaşmış. O sırada İspanyada yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları, Barborosa büyük destek vermişler. Bu işbirliğini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigonun halkı ise La Corunaya Türklerle ortaklığa girmelerinden dolayı, onlara "Türkler" adını takmışlar. Bu ad sporda, özellikle de futbolda günümüzde büyük bir rekabete dönüşmüş. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigo taraftarlarına yakınlığı ve iyi ilişkileri nedeniyle Portekizli yakıştırması yapmışlar.

La Corunada çok sayıdaki taraftar derneklerinden biri olan La Pasion Turca derneğinin başkanı Ricardo ise Türk bayrağına sahip çıkmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Ricardo, Deportivo La Corunanın Şampiyonlar Liginde Yunan takımı Panathinaikosla oynadığı maçta açtıkları 20 metreyi aşan Türk bayrağını anlatırken, "İnanın Riazor Stadında yüzlerce Türk bayrağı vardı. Stadın bir ucundan diğer ucuna bir Türk bayrağı astık. Yunanlılar sahaya çıktıklarında dev Türk bayrağının yanı sıra yüzlerce ateşli taraftarın ellerindeki ay yıldızlı bayrakları görünce neye uğradıklarını şaşırdılar. Dünyanın hiçbir yerinde kendi ulusunun bayrağının dışında, başka ülke bayrağına bu kadar çok sahip çıkan bir taraftar grubu bulamazsınız" dedi.
Ricardo ayrıca Türk bayrağına Deportivo Kulübü yaşadıkça sahip çıkacaklarını ve Celtanın Deportivo ile 2. yarıda oynayacağı maçta Türk bayrakları ile tam bir gövde gösterisi yaparak stadı "Türkiye" diye inleteceklerini söyledi.

Alberto ile Ricardoyu dinledikten sonra Celtanın Deportivo taraftarlarına ayırdığı bölüme geçtim. İnsan kendini adeta milli maçta hissediyordu. Celtalılar "Türkler dışarıya" diye tezahürat yaparken, Deportivolular da sürekli "En büyük Türkiye" diye bağırıyordu. Onlara Türkiyeden geldiğimi söyleyince birden etrafımda yüzlerce La Coruna taraftarının beni selamlamak için elini uzattığını gördüm. Karşılaşmayı Deportivo, yani Türkler 3-0 kazandı. Sevinç sokaklara taştı. Türk bayrakları bu kez Vigo kentinde dalgalanmaya başlamıştı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 703
favori
like
share
By_ultrAslan Tarih: 23.04.2010 21:06
Hatta bir Celta Vigo derbisinde kale arkasında ki koreografi'nin ortasında Türk bayrağı yapmıştırlar.

Anka Tarih: 23.04.2010 17:54
Riazor Blues'ten... Güzel tribün (:
FreddyKrueger Tarih: 27.12.2005 22:33
Ne mutlu Tüküm diyene ! :3:
Haber için teşekkürler Usta
puslukurt Tarih: 25.12.2005 11:21
Gerçekten çok ilginç, ama deportivo la turca insana sevinç veriyor ve bunların maçlarda Türk bayrağı açması dahada insana büyük bir zevk veriyor.. :3:
Haber için teşekkürler kurtjara..