Samsun Gazi Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Teoman Kaynar, enfeksiyon hastalıklardan korunmanın en etkili yolunun temizlik olduğunu belirtti.
Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Samsun Toplum Merkezi'nde kadınlara yönelik "Sık Görülen Enfeksiyon Hastalıkları ve Korunma Yolları" konulu konferans veren Dr. Teoman Kaynar, enfeksiyon hastalıkların Türkiye'de ve tüm dünya ülkelerinde en sık görülen hastalık grubunu oluşturduğuna dikkat çekti. Enfeksiyon hastalıklarının mikroorganizmalar (bakteri, virüs, mantar ve parazitler) tarafından vücutta meydana getirilen hastalıklar olduğunu kaydeden Dr. Kaynar, "Enfeksiyon hastalıklarının belirti ve bulguları çok çeşitlidir.
Ateş, üşüme, titreme, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, ağrı, bulantı, kusma gibi genel bulgulara ek olarak etkenin cinsine ve enfeksiyonun yerine bağlı olarak gelişen spesifik belirti ve bulgular ishal, kabızlık, eklem ağrıları, vücutta döküntüler ve kızarıklıklar, öksürük, sarılık, bilinç bozuklukları olabilmektedir" dedi.

Hepatit, mantar, uyuz, bitlenme, alerjik hastalıklar, deri sorunlarının enfeksiyon hastalıklarından bazıları olduğunu dile getiren Kaynar, "Bu hastalıkların önüne temizlikle geçilmektedir. Sağlığın başı temizliktir. Bizim dinimiz de temizliği emretmektedir. Sağlıklı olmak için temiz olmalıyız. Temiz insan mutlu insandır" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 510
favori
like
share
casper Tarih: 26.12.2005 11:17
paylaşımın için teşekkürler
MyNiceWorld Tarih: 25.12.2005 23:35
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
CADIKIZ Tarih: 25.12.2005 20:03
paylasimin icin saolasin ablacim
doktoruydu Tarih: 25.12.2005 16:06
tebrikler
memleketimde güzel şeylerde oluyor
teşekkürler