Hollanda'nın Rotterdam kenti Rotterdam caddelerinde boy gösteren 'Parkshuttle' adlı şoförsüz minibüsler toplu taşımacılıkta yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor.

İlk etapta Rotterdam Kralingsezoom Metro İstasyonu ile Cappelle aan de JIsel sanayi bölgesi arasında yolcu taşımaya başlayan altı adet şoförsüz minibüs, dört durağın bulunduğu 8 kilometrelik hattı 15-20 dakikada alıyor.

Saatte 34 kilometre hız yapan araçların yolcu kapasitesi ise 20 ile sınırlı. Şoförsüz minibüsler dokuz ayrı yerde kurulan güvenlik kameraları yardımıyla tek bir merkezden kontrol ediyor.

Yatay asansör mantığı

Connexxion firması görevlisi ve Parkshuttle araçları sorumlusu Harry Hattink, kısa süre önce hizmete giren bu araçların en büyük özelliklerinin herhangi bir ray sistemi olmadan şoförsüz bir şekilde yol almaları olduğunu belirtti.

Çalışma sisteminin yatay çalışan asansöre benzeten Hattink, şunları kaydetti: "Araca binecek olan yolcu, 8 kilometrelik yol güzergahında bulunan dört duraktan birine geldiğinde, duraklarda bulunan araç çağırma düğmesine basıyor...

"Merkezi bilgisayar durak bilgilerini dolmuşlara bildirdikten sonra en kısa zamanda şoförsüz araçlar durak yerine geliyor. Şoförsüz minibüslere binen yolcular aracın içinde olan kontrol panelinde inecekleri dört duraktan birini tercih ediyor...

"Daha sonra şoförsüz araçlar yolcuyu istediği yere götürüyor. Yolcular gideceği yer için bilet ücretini Ovchipcard (akıllı bilet) ile araca bindikleri istasyonda ödüyor. Araç sadece bu dört durakta yolcu alıp indiriyor."

Daha önce de denendi

Hollanda'da şoförsüz minibüs projesi ilk olarak 1990'lı yılların sonlarında 'Peoplemover' adıyla hizmete sokulmak istenmiş, ancak sıkça çıkan problemler sonrasında proje askıya alınmıştı.

Belediyenin toplu taşıma bütçesinden toplam 6.35 milyon euro harcanan projenin tekrar hayata geçirilmesi için 2 milyon euro daha harcandı. Böylece şofjörsüz minibüs projesinin toplam maliyeti 8.35 milyon euro'yu buldu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 473
favori
like
share
by_ufuk Tarih: 06.02.2006 00:08
teknoloji işte :20:
alisisman61 Tarih: 10.01.2006 19:08
Valla adamlar neler yapıyor biz hâla yayan gidiyoz :18:

kıskanıyom :67:
kurtjara Tarih: 10.01.2006 18:42
:20:İlginç ve güzel bir proje gibi ama bakalım ulaşımda ne gibi bir etkisi olacak
serhatbey_066 Tarih: 09.01.2006 00:51
gülze bir şey ne yapsak tryedemi getirsek bundan
hbaerin için saol dostum