Türkiye çapında iki yıldan uzun süren bir araştırmaya göre, Anadolu'da yaşayan 550 bitki, sekiz balık, bir kurbağa, bir memeli ve bir kelebek türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Doğa Derneği'nin öncülüğünde sekiz üniversiteden bilim adamlarının katılımıyla yapılan araştırmada, sadece Türkiye'de bulunan 561 canlı türünün nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlendi.

550 bitki, sekiz balık, bir kurbağa, bir memeli ve bir kelebek türünden oluşan bu canlılar, Türkiye'de tek bir noktada yaşıyor ve büyük oranda insanların yarattığı tahribat nedeniyle yok olmak üzereler.

Ağırlıkla Akdeniz'de

561 türün önemli bir kısmı Akdeniz Bölgesi'nde, özellikle Antalya'da yaşam buluyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu yok olan türlerin yoğunlaştığı bölgeler. Göller Bölgesi ve Orta Anadolu'da ise sekiz balık türü küçük kıyameti yaşıyor.

Türkiye'nin en nadir kurbağası Toros kurbağası (Rana holtzi) Niğde'de, memeli türü Silifke kirpifaresi (Acamys cilicicus) Mersin'de, kelebek türü Malatya kelebeği (Polyommatus dama) ise Malatya'da bir tek noktada yaşıyor.

Yok olan bitki türleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri olan Likya orkidesinden (Ophrys Iycia) tüm dünyada sadece 40-200 birey kaldığı tahmin ediliyor. Likya orkidesinin yok olmasının nedeni, köklerinden salep ve dondurma yapılması.

İnsan doğayı yok ediyor

Türlerin yok olması doğal bir süreç olsa da, insan kaynaklı yok oluş süreci doğal süreçlere göre bin kere daha yüksek. Yakın tarihte, çoğu türün yok oluşu kedi ve fareler gibi hayvanların ıssız adalarda yerleştirilmesiyle meydana gelmişti.

Son çalışmalar ise yok oluş krizinin şimdi genişleyerek dünyanın ana kara kütlelerine de büyük bir hızla yayıldığını ve risk altındaki türlerin çoğunlukla ana karalardaki dağlarda ve alçak arazilerde bulunduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde küresel ölçekte yapılan bir araştırmada ise dünyanın 595 kritik bölgesinde yaşayan 794 memeli, kuş, amfibi, sürüngen ve kozalıklı ağaç türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlenmişti.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 473
favori
like
share
by_ufuk Tarih: 06.02.2006 00:09
bir türün tükenmesi kötü :18:
serhatbey_066 Tarih: 09.01.2006 00:39
paylaşımın için saol
badmad_5 Tarih: 05.01.2006 19:30
paylaşım için saol