kırkharman köyü resimleri - kırkharman köyü tanıtım - kırkharman köyü bilgileri

Kırkharman, Düzce ilinin Çilimli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Cumhuriyet tarihinde şu anki üç köyün birlikte kurulmasıyla yerleşime açılmış olan köy; birbirlerinden ayrıldıklarında buğday harmanlarının Kırkharman sınırları içinde kalmasından dolayı bu isim ile anılmaktadır. Köyde kalanlar soyadları ile anılmaktadır. Köyün topraklarının bir kısmı Akçakoça İlçesi sınırları içerisinde, diğer bir kısmı da Cumayeri İlçesi sınırlarında kalıp, Çilimli İlçesine bağlıdır.
Kültür

Karadeniz kökenli insanların yaşaması sebebiyle, Karadeniz kültürü ve özelliklerini taşımaktadır. 93 harbi sonrası Karadeniz'in değişik illerinden göç eden aileler bulunmaktadır. Geçimini tarımda, fındık ile sağlar. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvan bakarak kendi ihtiyaçlarını karşılar. Yemek kültürü oldukça geniştir. Bunlardan bazıları, barbunya ezmesi, tereyağlı mısır unu helvası, kara pancar yığması, kaldirik, pancar dolması gibi yemek çeşitleri bulunur.
Coğrafya

Düzce iline 25 km, Çilimli ilçesine 13 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 727
1997 639
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmasıyla birlikte, Fındık fiyatlarında ki tutarsızlık nedeniyle 1998 yılından bu yana değişik il ve ilçelere göç başlamıştır. Bu şekilde de köy nüfusunda azalma giderek artmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1266
favori
like
share
salih yensiz Tarih: 31.01.2011 21:46
Bu siteyi açanlara ve açılmasında katkısı bulunan her keze teşekkür ederiz