Şikayet

Ayak bileğinizde ağrı, şişme ya da çürüme var.

Nedenleri

Aşil kirişi iltihabı : Kirişiniz aşırı kullanmadan iltihaplandığı için ayak bileğiniz, birkaç hafta içinde yavaş yavaş şişer.

Sıvı veya dolaşım sorunları : Ayak bileğinizdeki şiş bir günü aştı, başka şikayetiniz yok. Uzun süre oturduğunuzda (yolculukta) ayaklarınızda ve ayak bileğinizde su toplanır. Bir iki gün içinde, özellikle ayaklarınızı yukarı kaldırdığınızda geçer. Bacaklarınızda ya yetersiz toplardamar vardır ya da varisli toplardamarlara sahipsiniz.

Derin tromboflebit ( derindeki toplardamarlarda pıhtılaşma) : Ayağınıza yük bindirdiğinizde baldırınızda ağrı, şiş var ve dokununca acıyor; bileğiniz de şiş. Derin tromboflebit, bacağınızın derinde bulunan bir toplardamarın pıhtıyla tıkanmasıdır. Pıhtının kopması ve hayati bir organa yerleşmesi ölümcül olabilir.

Pıhtının parçalanması ve yeni pıhtıların oluşması için kanı sulandıran ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Burkulma veya incinme söz konusuysa, Ağrı ve şişme durumunda aspirin, ibuprofen ya da asetaminofen kullanabilirsiniz. Ökçe kirişini ayakkabınızın topuğunu yükselterek rahatlatın. Gereken egzersizleri yapın. Ayak ve bacakların düzenli olarak kullanılması (yürümek, koşmak veya alet kullanmak) kaslarınızı güçlendirir ve topuğunuzun etrafındaki kemiklere destek verir. Yaralanma gerçekleşir gerçekleşmez, ayağınızı günde birkaç defa 15 - 20 dakika soğuk suya sokun. Elastik varis çorapları kronik şişleri önleyebilir. Daha fazla bilgi için doktora veya sağlık uzmanına başvurun. Ağrı ve şişlik geçtikten sonra esneklik sağlamak için ayak bileğinizi günde birkaç kere döndürün.

Önleme

Doğru ayakkabı giyin. Çok ayakta kalıyorsanız, ayakkabınızın içine yumuşak tabanlık koyun. Ayaklarınızın içe dönmesini önlemek için kavisli destekler kullanın.

Öteki Nedenler Burkulma ya da incinme Romatizmal Artrit Enfeksiyonlu Artrit Gut Aşırı kilolu olma Çıkık Kalp hastalığı Böbrek hastalığı Sinir tahribatı Varisli toplardamarlar Osteoartrit

Çocuğunuzun Tedavisi

19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ateş veya ağrı durumlarında bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7444
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 00:46
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk: