Norveçli bir araştırmacı, balık yemenin insanların suç işleme oranına etkisini araştırıyor. Eğer düşürdüğü ortaya çıkarsa cezaevlerinin mönüleri değişebilir.


Balık, Norveç mutfağının vazgeçilmez parçalarından biri. Balığın, ülkenin petrolden sonra ikinci büyük geçim kaynağı olduğu düşünüldüğünde ülke için ne kadar önemli olduğu daha da anlaşılıyor.

Norveçliler de balığın sağlık için yararlı olduğunun bilincinde. Örneğin Norveçli çocuklara ilk öğretilen, balık yemenin ne kadar yararlı olduğudur. Hatta bazı Norveçliler için morina balığının karaciğerinden üretilen yağın günlük tüketimi nerdeyse dinsel bir anlam taşıyor.

Ancak şimdi sahil kenti olan Bergen'de bir araştırmacı, balığın başka etkileri olup olmadığını araştırmaya karar verdi. Acaba daha fazla balık yiyen insanların suç işleme oranı düşer mi. Bergen'de yaşayan psikolog Anita Lill Hansen, ringa, somon ve uskumru gibi yağlı balıkların tüketiminin sağlığa başka ne gibi katkıları olduğunu araştırıyor.

CEZAEVLERİNİN MÖNÜSÜ DEĞİŞEBİLİR

Hansen'a göre balık yemek suç oranını azaltabilir. Bergen hapishanesinde psikolog olarak görev yapan Anita Lill Hansen, insanların kalp atış hızıyla eylemleri arasındaki bağlantıyı araştırmaya karar verdi. Psikolog Hansen, balık yağında bulunan omega 3 asitlerinin kalbe iyi geldiğini zaten biliyordu. Kalp atışlarının sağlıklı olması ise belki bazısı şiddetle sonuçlanan ani hareketlerin, şiddetin ve konsantrasyon bozukluklarının düzenlenmesini sağlayabilir.

Hansen, bunu anlamak amacıyla Bergen hapishanesindeki mahkumlardan iki deney grubu oluşturmuş. Gruplardan biri sadece yağlı balıkla beslenirken diğerine normal bir diyet uygulanacak, ardından davranışların değişiklik olup olmadığına bakılacak. Hapishane yetkilileri, Lill Hansen'in dedikleri doğru çıkarsa, mahkumlara daha fazla balık diyeti uygulamayı planlıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 495
favori
like
share
Karakule Tarih: 17.01.2006 12:47
O kadar kolay olsa.
selene Tarih: 17.01.2006 08:16
Balık sen nelere kadirsin.
serhatbey_066 Tarih: 17.01.2006 06:23
şimdi biz suclumu oluyoruz
mollycan Tarih: 27.12.2005 19:53
eger bu dogruysa, bizim ülkemizin 3 tarafi da denizle kapli, balik bol yani...