Prof. Ronald Eccles, Lizbonda Uluslararası Aspirin Ödülleri nedeniyle düzenlenen sempozyumda, yetişkinlerin her yıl 2-5, okul çocuklarının 7-10 kez soğuk algınlığı geçirdiğini belirtti. Ronald Eccles, 200den fazla virüsün soğuk algınlığından sorumlu olduğunu söyledi.

1- Sadece belirtilere bakarak soğuk algınlığı ile grip ayırt edilebilir mi?

Soğuk algınlığı virüsleri de griple benzer belirtiler gösterebilirler. Gribi teşhis etmenin emin yolu, virüsü laboratuarda izole etmektir.

2- Soğuk algınlığının ilk işareti neden acıyan, tahriş olmuş bir boğazdır?

Virüsler ilk olarak burun arkasını enfekte ederler. Bu alandaki tahriş boğaz ağrısı gibi hissedilir. Virüsler daha sonra boğazı tahriş eder.

3- Virüsler belirtilere nasıl sebep olur?

Virüsler belirtilere direkt olarak sebep olmazlar. Hiç belirti olmaksızın bir virüs enfeksiyonu geçirmek de mümkündür. Bu bizim kendi bağışıklık sistemimiz ve beyaz hücrelerimizin aktivitesi belirtileri tetikler.

4- Soğuk algınlığına yakalandığımızda neden kendimizi yorgun hissederiz ve iştahımız kaybolur?

Virüs enfeksiyonu ile savaşan beyaz hücreler kan içinde beyine doğru dolaşan kimyasallar salarlar. Bu kimyasallar kendimizi yorgun ve iştahsız hissetmemize yol açar. Bu doğanın bizi dinlenmeye zorlama yoludur. Böylece vücudumuz enfeksiyon ile savaşmaya odaklanır.

5- Neden bazı virüsler ateşimizi yükseltir ve terletir?

Grip ve soğuk algınlığı virüsleri enfeksiyon ile savaşan beyaz hücrelerin bir bağışıklık yanıtı vermelerine yol açar. Beyaz hücreler beyine giden kimyasallar salgılar ve vücut sıcaklığını normalin üstüne ayarlar. Ateş, beyaz hücrelerin enfeksiyon ile savaşırken daha aktif ve daha etkili olmalarına yardım eder.

6- Soğuk algınlığında ya da gribe yakalandığımda neden bacaklarım ve eklemlerim ağrıyor?

Enfeksiyon ile savaşan beyaz hücreler kan içinde eklemlere ve kaslara doğru dolaşan kimyasallar salgılarlar ve proteinlerin amino asitlere parçalanmasına yol açarlar. Bu vücudun kendini virüslere karşı koymak için bekleme yoludur. Amino asitler enfeksiyonla savaşmak için antikorlar yapmak üzere karaciğerleri kullanırlar.

7- Yutkunduğum zaman boğazımdaki ağrıya ne sebep olur?

Burun ve boğazdaki bademcikler virüs tarafından enfekte olduklarında şişerler ve ağrırlar. Yutkunmak, boğaz yüzellerinin birbirlerine sürtünmesine yol açar ve şişmiş bademciklere baskı yaparak ağrıya sebep olurlar.

8- Burnumum tıkanmasına ne sebep oluyor?

Enfeksiyonla savaşan beyaz hücreler, burun iç yüzeyindeki büyük damarları genişleten kimyasalların salgılanmasına yol açar. Burun tıkanıklığına yol açan bu büyük damarların şişmesidir.

9- Soğuk algınlığına yakalandığımda neden gözlerim sulanıyor?

Gözyaşlarını gözden buruna çeken küçük kanal burnun içi yüzeyindeki gibi birçok büyük damar içerir. Soğuk algınlığı sırasında damarlar şişer ve küçük kanalı tıkayarak gözyaşlarının göz içinde birikmesine yol açar.

10- Soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin tedavisi için Aspirin ne kadar etkilidir?

Klinik araştırmalar Aspirinin boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı ve diğer ağrılar ile ateş gibi soğuk algınlığının ağrı ile ilişkili belirtilerini için emniyetli ve etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Aspirin, 100 yıldan daha uzun bir süredir soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 925
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 15.01.2006 23:43
paylaşımın için teşekkürler

liamsi Tarih: 08.01.2006 23:45
Ellerine,yüreğine sağlık.
XMaSteR Tarih: 02.01.2006 08:13
paylaşımın için teşekkürler CADIKIZ
ellerine sağlık

:3:
refik Tarih: 01.01.2006 14:26
[COLOR=orangered]çok teşekkürler elinize sağlık
dream_catcher Tarih: 01.01.2006 01:11
teşekkurler
ozturk Tarih: 29.12.2005 14:26
çok teşekkürler... :20:
ens_selman Tarih: 29.12.2005 12:44
[COLOR=orangered]paylaşım için teşekkürler
tarkın Tarih: 29.12.2005 12:39
paylaşımın için sağol
SU-PERISI Tarih: 29.12.2005 08:30
canım kanrdeşim paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık