Artova Aktaş Köyü - Aktaş Köyü Hakkında - Aktaş Köyü Tanıtımı - Aktaş Köyü Resimleri - Ayazma Köyü


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün adı 1971 yılına kadar AYAZMA (rumca "kutsal çeşme" anlamına gelir)idi. Bu tarihten sonra AKTAŞ olarak değiştirildi. Ayazma köyü, şu anki yerleşim yerinden 5-6 km daha güneyde ve dere kenarında kuruluydu. 1966 yılında yaşanan sel baskını nedeniyle 1968 yılında şu anki yerine, demiryoluna daha yakın düzlüğe iskan edildi. Evlerin tamamı tek tip projeye göre yapıldı.

Kültür

Gerek Artova ilçesi'nin yerel ve devlet yöneticileri, gerekse köy ileri gelenleri, köyün kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesi için gerekli çabaları gösterememişlerdir. Köyün en güzel yemekleri; kesmeli çorba, yarma içli yaprak sarması, boranı, yeşil mercimekli tereyağlı bulgur pilavı, kavurma vb. dir.

Coğrafya

Tokat iline 48 km, Artova ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

1969'dan sonra köy büyük göç vermiştir. Özellikle Köyün okuyan ya da dışarıda çalışan genç nüfusu İstanbul, İzmir ve Ankara'ya yerleşmiştir. Yetişen genç nüfus da aynı yolu izlemiştir.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 464
1997 391


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltolup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1703
favori
like
share