Kulak ağrısı, geceleri daha fazla rahatsızlık verir. Geceleri savunmasız ve çaresiz olduğumuzdan mı bilinmez, hep uykudayken başlar...
Kulak ağrısına en sık orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanması neden olur. Genellikle alerji, sinüzit veya grip gibi nedenlerle daha fazla görülür. Konuyla ilgili bilgileri İstanbul Cerrahi Hastanesi KBB Uzmanı Op.Dr. Erkan Aktan veriyor. Gün boyunca ayaktayken östaki kanalı boğazımızın arkasına doğru rahat drene olur. Ayrıca çiğneme ve yutkunma, östaki kanalı etrafındaki kasları hareket ettirerek, östaki kanalından orta kulağa hava giriş çıkışını sağlar. Fakat gece uyuduğunuzda iş değişir. Uykuya daldığınızda her şey normal görünür ama östaki kanalı rahat boşalamaz. Gece yeterince yutkunmadığınız için yeterince hava girişi de olmaz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanılır ve negatif basınç oluşumuna neden olur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi demektir. Gecenin bir yarısı kulak ağrısı ile uyanılır.

UÇAK YOLCULUĞUNUN ETKİSİ
Kulak ağrısına neden olan diğer sebepler de vardır. Yüzücü kulağı da dediğimiz dış kulak yolu enfeksiyonu da ağrıyı tetikleyebilir. Uçak yolculuğu ve tüplü dalış gibi atmosferik değişiklikler de kulak ağrısına neden olabilir. Saç kılının tıraştan sonra dış kulak yoluna düşmesi gibi nedenler de, kulakta irritasyona neden olabilir. Ayrıca yansıyan ağrılar, yani kulakla ilişkisi olmayıp kulakta hissedilen ağrılar, kulakta ağrıya neden olabilir. Bunlar genellikle diş, bademcikler, dil veya çeneye ait ağrılardır.

NE YAPABİLİRSİNİZ?
Kulak ağrısı çekiyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekiyor demektir. Ancak o zamana kadar ağrıyı dindirecek önlemler şunlardır:
Saç kurutma makinası kullanın. Eskiden dedenizin, kulağınıza sigara dumanı üfleyerek sizi rahatlatması, aslında sigaradan değil içeri üflenen sıcak havanın etkisindendir. 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.
Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın. Ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. Eğer ağrı yoksa çok büyük ihtimalle orta kulak iltihabısınızdır.
Dış kulak yoluna vücut ısısında yağ damlatılabilir. Vücut ısısındaki suya bebek yağı veya normal zeytinyağı ekleyip vücut ısısına gelince birkaç damla kulağa damlatın, ağrının azaldığını göreceksiniz. Ancak dikkat! Asla zarı delik olan kulağa yapılmamalıdır.
Sakız çiğneyin. Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır.
Uçakta kulaklarınız tıkanırsa burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak ağrısı da ortadan kalkar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4001
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 10.01.2006 21:49
teşekkürler


refik Tarih: 09.01.2006 13:20
değerli bilgilerin için teşekkürler
liamsi Tarih: 08.01.2006 23:39
Ellerine,yüreğine sağlık.
ozturk Tarih: 29.12.2005 14:21
teşkür kardeş..
XMaSteR Tarih: 29.12.2005 14:16
[COLOR=orangered]Allaha şükür böle bi derdim yok Allah kimseyede vermesin :18:
çok teşekkürler paylaşımın için arkadaşım
tarkın Tarih: 29.12.2005 12:36
verdiğin bilgiler için sağol
CADIKIZ Tarih: 29.12.2005 09:37
paylasimin icin saolasin kardesim
SU-PERISI Tarih: 29.12.2005 08:24
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık kardeşim
ens_selman Tarih: 29.12.2005 00:51
paylaşım için teşekkürler