Eski bir Çin tedavi tekniğidir. Vücudun belli noktalarına yerleştirilen iğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir. Uygulanan bu iğnelerin ayrı özellikleri olduğu gibi vücutta doğrusal olarak bulunan belli noktalara uygulanıyor. Uygulama noktalarında pozitif bir enerjinin yayıldığına inanıyorlar ve bu enerjiye qi adını veriyorlar.Çinde varolan inanca göre Qi de yani yayılan pozitif enerjinin yokluğunda insanlarda dayanılmaz acıların olduğunu ve hastalıkların başladığını biliyorlar. Dolayısıyla Çin felsefesiyle akupunktur uygulaması acıyı engellemekten diğer tüm hastalıkların tedavisine kadar uzanabiliyor. Hatta yapılan mevsimsel terapilerde nezle ve gribi önleyici ve tedavi edici rol oynuyor.

Vücutta iğne uygulanan bölgelerin herbiri bir organı temsil ediyor. Çin felsefesine göre vücudumuzda tam 2000'nin üzerinde nokta bulunuyor. İğnelerin etkileri yapılan bölge ve uygulama şekline göre değişiyor. Uygulanan iğnelerin etkinliğini artırmak için her noktaya uygun iğne ve doğru iğneler olabilmesi için bazı oynamalar yapılıyor.

Bazı bölgelere ısıtılmış,eğrilmiş iğneler konulurken yine bazı noktalara da ilaçlı iğneler konulması gerekiyor. Bazı durumlarda iğneler ile birlikte hafif şiddette elektrik akımları da uygulanıyor.

AKUPUNKTUR GERÇEKTE İŞE YARIYOR MU?
Alternatif tedavi yöntemlerinden en çok rağbet göreni ve üzerinde en çok araştırma yapılanı Akupunktur.Yapılan çalışmalar ve sonuçlarıyla ilişkilerinde Akupunktur'un sırt ağrılarına, kulaklarda oluşan uğultulara, diş ağrılarına, adet sancılarına iyi geldiği ifade ediliyor.

Yine de bu konuda tam kesin yazılı sonuçlar ve kapsamlı araştırmalar bulunmuyor. Yapılmış sağlıklı istatistiksel sonuçlarda yok. İnsanlar ve araştırmacılar bu tedavi yönteminin günümüze neler kazandırdığı konusunda kapsamlı çalışmalar yapmak yerine bu tedavi yönteminin nasıl daha etkili duruma getirileceği konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yapılan bazı araştırma sonuçlarında Akupunktur hakkında şöyle bir açıklama bulunuyor. Uygulanan iğneler vücutta endorfin adlı analjezik bir maddenin salgılanışını sağlıyor. Endorfin vücutta doğal bir ağrı kesici olarak kullanılıyor ve akupunktur sonrası insanların kendilerini daha sağlıklı hissetmelerini sağlıyor. Akupunkturun vücudun kimyasal yapısını değiştirebildiğini bu sonuçtan anlayabiliyoruz. Çinlilerin bir inanışı belki bu yolda doğrulanıyor. Denge vücudumuz için herşeydir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1166
favori
like
share
atumenci Tarih: 06.04.2008 11:27
eline sağlık
doktoruydu Tarih: 27.01.2006 10:05
teşekkürler


eline sağlık


liamsi Tarih: 08.01.2006 01:08
teşekkürler elinize sağlık
refik Tarih: 03.01.2006 15:08
paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 29.12.2005 23:04
çok teşekkürler eline sağlık güzel paylaşımların için
casper Tarih: 29.12.2005 15:53
paylaşımın için teşekkürler
ens_selman Tarih: 29.12.2005 14:29
paylaşım için teşekkür ederim kardeşim ellerine sağlık
XMaSteR Tarih: 29.12.2005 14:14
[COLOR=orangered]ellerine sağlık cadıkız sağol
tarkın Tarih: 29.12.2005 12:31
Paylaşımın için sağol :20: