Ütük Köyü Zile- Üçyol Köyü Hakkında - Ütük Köyü Tanıtımı - Ütük Köyü Resimleri


Bilgiler
Nüfus 578 [1] (2000)
Nüfus Yoğunluğu 12/km²
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile
Ütük, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur. 1880 yıllarında kurulduğu düşünülmektedir. Köye ilk yerleşenlerin Hasan Kahya ve Kadiroğulları aileleri olduğu söylenmektedir.
Köyün ismi eski Türkçe olan UTİLER kelimesinden almıştır. Kelime zamanla UTİK, daha sonra ÜTÜK halini almıştır. Kandıra, Reşadiye, Zile ve Zara'da da bu isimde köy adları vardır.
Köyde 3 evliya vardır: Çal Dede, Kara Ağız Dede ve Seyran Baba.
Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyde yemek olarak özellikle madımak (pancar) yemeği çok meşhurdur. Köy, güzel bir tabiat yapısına sahip olup insanları cana yakındır.

Coğrafya
Tokat iline 45 Km., Zile ilçesine 13 Km., Turhal ilçesine ise 35 Km. uzaklıktadır. Eğitim-öğretime 1967'yılmda başlanan köye 1985 yılında Devlet-Köylü işbirliği ile 2 derslikli 2 lojmanlı bir okul yapılmıştır. Ancak, taşımalı eğitim nedeniyle okul kapalıdır. Göç nedeniyle öğrenci mevcudunda düşüş görülür. Okuma-yazma oranı % 80'dir. Nüfus planlamasına uyulan köyde hastalık ve doğumlarda doktora başvurulmaktadır. Evleri genellikle kerpiçten yapılmıştır. Genelde üfürükçü ve muska yazanlara inanılmamakla beraber, bazı evlere geleneksel olarak üzellik ve boynuz asanlara rastlanmaktadır. Otantik Türk-Türkmen töresi köyde yaşatılmaktadır. Dil sade ve öztürkçeye yakındır. Örn: Evlek, yazı, eme(hala),emmi(amca), yazı(arazi), badal(merdiven), ferig(piliç)vb.

Kız kaçırma olayı, akraba evliliği ve birden çok evlilik görülmeyen köyde düğünler eskiden bir hafta sürerdi. Köylüler arasında sınır ve su yüzünden anlaşmazlıklar vardır. Buna rağmen ölen veya hapiste yatana rastlanılmaz. Kan davası yoktur.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 578
2000 250
1997 155

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 YILI MUHTARI:Tamer ALTINSOY

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1190
favori
like
share