Uzmanlar, bebeklerin beslenmesinde 6 temel yasak konusunda aileleri uyarıyor. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Musa Kazım Çağlar, bebeklerde ilk yılda inek sütü, yumurtanın beyazı, bal, tuz, çay ve katı yağların beslenmede kullanılmaması gerektiğini söyledi.
Doç. Dr. Çağlar, anne sütünün önemine değinerek, ilk 6 ay bebeğe başka ek besin vermeden anne sütü verilmesi gerektiğine işaret etti. Doç. Dr. Çağlar, "İnek sütü, içindeki protein yapısı nedeniyle bağırsaklarda ve vücutta oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı bebekler için ilk 2 yılda kullanılması önerilmez. Yumurtanın beyazı; en alerjik yiyecektir, bir yaş altında kullanılmaz.

Bal, içinde üreyen bir cins mikrobun bir yaş altındaki çocuklarda barsak hareketlerini ve solunum kaslarını sinsice felç etme sonucu ölüme yol açma riski bulunduğundan bir yaş altında kullanılmaz. Böbreklerde tuz atılımının ilk yılda az olması ve ileri yaşlara yönelik yüksek tansiyon riski nedeniyle bir yaşındaki bebekler için hazırlanan yemeklere tuz konmaz. Bebek beslenmesinde kullanılan her türlü yiyeceğin ve içeceğin içinde doğal olarak tuz vardır.

Çay, hiçbir besleyici özelliği olmadığı gibi bağırsaktan demir emilimini azalttığından bebeklere verilmez. Katı yağ yerine emilimi kolay olan ve damar sertliğini önleyen sıvı yağlar kullanılır. Bir yaş altında ve mümkün olduğu kadar hayat boyunca hep sıvı yağlar (ay çiçek, mısırözü, zeytinyağı, soya yağı, fındık yağı vb.) kullanılmalıdır" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 913
favori
like
share
stronghold Tarih: 02.01.2006 08:01
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM DOSTUM
FadiK Tarih: 31.12.2005 12:46
Cok önemli, ve cok dikkat edilmesi gereken seyler sagolasin dellcim bilgilerin icin
casper Tarih: 29.12.2005 23:12
paylaşımın için teşekkürler