D vitamini, meme, yumurtalık ve bağırsak kanseri riskini azaltıyormuş... Doktorlara göre ihtiyacın yarısı, yeterli gün ışığı almakla karşılanabiliyor

D vitamini bazı tür kanserlerin gelişimini yüzde 50 engelliyor...
ABD'nin San Diego kentindeki Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, tüm dünyada 40 yıldır bu alanda yapılan 63 araştırma yeniden değerlendirilerek, yüksek dozda D vitamininin meme, yumurtalık ve bağırsak kanseri riskini azaltabileceği görüldü. Kandaki D vitamini seviyesiyle kanser riski arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, günde 1000 uluslararası birim (IU) veya 25 miligram D vitamini almanın, kolon kanseri riskini yüzde 50, meme ve yumurtalık kanseri riskini de yüzde 30 düşürebileceğini vurguladı. Ancak bilim adamları, günde 50 miligramdan fazla D vitamininin zararlı olduğu uyarısını yaptı.

Siyah ırkta risk daha fazla

Araştırmada siyah ırktaki kanser oranının beyazlardan fazla olduğu da saptandı. Bunun koyu renk derinin yeterince D vitamini üretememesinden kaynaklanabileceği belirtildi. Bilim adamlarına göre vücut için gerekli olan D vitamini en kolay gıda ve tablet şeklinde alınabilir. Vitaminin D3 adı verilen doğal şekli, cildin güneş ışığına maruz kalmasıyla oluşuyor ancak bu vitamin yağlı balık, margarin ve et gibi gıdalardan da temin edilebiliyor.

Tablet ve güneş ışığı

D vitamini ihtiyacının yarısının sadece cildin gün ışığı almasıyla karşılanabildiği hatırlatılırken, açık havaya çıkmanın büyük yararı olduğu vurgulandı. Yeterince güneş ışığı alamayanların, bunu gıda ve tablet şeklinde D vitamini alarak takviye edebileceklerini belirten bilim adamları, koyu renk derili olanların daha fazla güneşte kalabileceğini, çok açık renkli olanlarınsa güneşte fazla kalmamaya dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. D vitamininin önlemede etkili olduğu bazı hastalıklar ise şöyle:

Kalp: Kalp hastalıklarının temel etkenlerinden olan insulin direncini düşürüyor.

Akciğer: D vitamini pek çok hücre tipinin gelişimini etkilediği için, bu sayede akciğerlerin onarım sürecine de yardımcı oluyor.

Kanser (meme, kolon, yumurtalık, prostat): Hücrelerin aşırı üremesini engelleyerek, belirli kanser türlerinden koruyor.

Tip 1 diyabet: Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini yok etme sürecini durduruyor.

Tansiyon: D vitamini, tiroit bezlerinde kullanılıyor, bunlar, vücudun kalsiyum seviyelerini düzenleyen bir hormon üretiyor. Kalsiyum da kan basıncını düzenlemede rol oynuyor.

Şizofreni: Anne adayının D vitamininden yeterince yararlanamamasının bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilediği düşünülüyor. Multiple skleroz (MS): D vitamini eksikliği, Multiple skleroz riskini arttırıyor. Raşitizm ve osteoporoz: Kemikleri güçlendirerek çocuklarda raşitizmi ve yaşlılarda osteporozu önlemeye yardımcı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share
tarkın Tarih: 27.01.2006 10:58
bilgilerin için sağol.
doktoruydu Tarih: 27.01.2006 09:48
teşekkürler


eline sağlık


ens_selman Tarih: 08.01.2006 01:31
kanser çağımızın vebası bunada bir formül bulunması beni sevindiriyor
liamsi Tarih: 08.01.2006 00:56
teşekkürler elinize sağlık
refik Tarih: 03.01.2006 15:25
güneş sağlığımız için çok yarlı. yanlız tahlikeli olduğu zamanlarda var biliyorsunuz.
XMaSteR Tarih: 31.12.2005 12:35
[COLOR=orangered]bu güzel yararlı bilgileri paylaştığın için teşekkürler arkadaşım
CADIKIZ Tarih: 30.12.2005 10:05
emegine saglik ablacim,tesekkurler
casper Tarih: 29.12.2005 22:59
bunları bildiğim için yazın bol güneş almaya çalışırım.teşekkürler