Manken hastalığı olarak adlandırılan ve yeme bozukluğu hastalıkları olan anoreksiya ve bulimiya nervoza genç kızları tehdit ediyor.

Zayıflamaya özenen kişi, bilinçsiz davranışlarda bulunarak zamanla bu hastalıklara yakalanıyor ve çok ciddi derecede sağlığını tehlikeye atıyor. Konuyla ilgili bilgiyi Bahçelievler Medicana Hastanesi'nden Diyetisyen Fatmagül Yılmaz veriyor.

Zayıflama tutkusu
Anoreksiya Nevroza; kişinin iştahı olsa da bilinçli olarak yemek yeme eyleminden uzak durmasıdır. Bulimiya Nervoza'da bir yeme davranışı bozukluğudur. Kişi anoreksiya nevrozadaki durumun tersine çok yer ancak daha sonra kendisi tarafından oluşturulan kusmalarla yediklerini çıkarır. Ailevi, zayıflığın moda olması, iletişim sorunları, genetik yapı gibi sorunlardan kaynaklanan; Bulimiya nevroza ya da anoraksiya vakalarında son yıllarda yaş ortalaması da oldukça düşmüş. 10- 13 yaşlarında çocukların ailevi ve sosyal sorunlar nedeniyle içine girdikleri psikolojik durum, karşımıza yeme davranış bozuklukları olarak çıkabiliyor.

Mide rahatsızlıkları, kabızlık, meyve sebzeden uzak fast-food beslenme davranışı, gelişim bozukluğu, sinirlenince yeme davranışı, fiziksel aktivitede azalma gibi belirtiler gösteren gelişme çağındaki bir çocuğun mutlaka ruhsal sorunlar yönünden araştırılması gereklidir. Bu tür hastalarda mutlaka bir psikiyatrist desteği alınmalı ve ardından yeme davranışını düzenleyen bir diyet, diyetisyen tarafından düzenlenmelidir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 710
favori
like
share
casper Tarih: 03.01.2006 23:05
hastalık boyutuna ulaşan herşey çok kötüdür
FadiK Tarih: 31.12.2005 12:57
Bilgilerin icin cok tesekkürler cadikizcim
eBRuLy Tarih: 30.12.2005 17:07
bu kötü bir hastalik, bir arkadasimda var :79: allah kimsenin basina vermesin...