Yeni virüs '.wmf' uzantısıyla geliyor


Bilgisayar kullanıcıları, Microsoft Windows'da yeni tespit edilen bir açığın, bilgisayarları saldırılara açık hale getirdiği konusunda uyarıldı.

ABD'de interneti izleyen Computer Emergency Response Center ve Web güvenlik firmaları, 'Windows Metafiles' adı verilen bazı görüntü dosyaları konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar, çok sayıda sitenin, bilgisayarlara sızmak ve kullanıcının izni olmadan tanıtım, kişisel bilgi toplama veya bilgisayarın yapılandırmasını değiştirmek için casus yazılım yerleştirmek amacıyla bu açığın avantajını kullandıklarını belirtti.

Sözkonusu görüntü dosyalarının '.wmf' uzantısıyla geldiği ve bunların vektör ile bitmap (resim datalarının pixel grafikler halinde yazılması) temelli oldukları uyarısı karşısında, Microsoft gerekli incelemeyi başlattığını açıkladı.

Microsoft firması öteden beri, kullanıcılara bilinmeyen bir kaynaktan gelen e-postalar ile bunlardan gelen linkleri dikkatli açmaları uyarısında bulunuyor.

2005 nispeten iyi geçti

Öte yandan, bilgisayar güvenliği uzmanları, virüs saldırıları bakımından 2005'in önceki yıllara göre daha sakin geçtiğini belirtti.

Bu alanda önde gelen firmalardan Symantec'in derlediği verilere göre, 2004'te 33 önemli virüs saldırısı kayda geçerken, 2005'te sadece altı önemli olay meydana geldi.

Symantec yöneticilerinden Kevin Hogan, dünyada bilgisayar virüsü salgını konusunda önemli bir düşüş yaşandığını belirterek, bunda kullanıcıların bilinçlenmesi ve virüs programlarının büyük ölçüde engellenmesinin payı olduğunun altını çizdi.

Fin antivirüs yazılım şirketi 'F-Secure' da, 2005'te virüs programlarının son iki yıla göre yüzde 40 artış göstermesine karşın, bilgisayar virüsü salgınında yüzde 50 azalma tespit edildiğini belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 481
favori
like
share
by_ufuk Tarih: 06.02.2006 01:15
ooo çıktıkça çıkıyor bu açıklar,gerçi biz bilgisayarcıların işide bu açıkları kapatmak :5:
XX_Lord Tarih: 31.12.2005 08:24
haber için teşekkürler inşallah kabak bizim kafamızda patlamaz