Ses kısıklığı ses kalitesindeki olumsuz tüm değişiklikleri kapsayan genel bir addır. Sesteki bu değişikler çatallanma, sesin boğuk çıkması vs. şeklinde olabilir. Bu değişiklikler genellikle ses tellerindeki rahatsızlıklara bağlı olarak gelişir. Nefes alırken gırtlağımızın sağında ve solunda yer alan ses telleri açılır konuşma sırasında ise bir araya gelip kapanırlar bu sırada aralarından geçen hava akımı ses tellerini titreştirerek ses oluşmasına neden olurlar. Ses tellerinde oluşan kitleler ses tellerinin kapanmasını bozarak ses kısıklığına yol açarlar.
Ses Kısıklığı Nedenleri

Ses kısıklığının birçok nedeni vardır ve çoğu kez bunlar çok ciddi bir hastalık değildirler. Ses kısıklığının en sık nedenleri soğuk algınlığı sonrasında gelişen akut larenjit ve sesin aşırı şekilde zorlanmasıdır. Uzun süren ses kısıklığı genellikle sesin uygunsuz kullanımına bağlıdır. Sesin kötü kullanılması vokal nodül denilen ses teli nasırı ve polip oluşmasına neden olabilir.

Vokal nodül çocuklarda ve sesini fazla kullanan erişkinlerde görülür. Nodül ve poliplerin kansere dönüşmesi nadirdir. Erişkinlerde bir diğer sık ses kısıklığı nedeni ise gastroözofageal reflüdür. Gastroözofageal reflü mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru kaçmasıdır. Reflüsü olan bir çok ses hastasında midede yanma hissiolmayabilir. Bu kişilerde ses sabahları kötüdür ve gün içinde giderek düzelir. Reflü hastalarında çoğu kez boğazda takılma ve sık boğaz temizleme hissi bulunur. Sigara kullanımı bir başka ses kısıklığı nedenidir. Gırtlak kanserinin asıl nedeni olan sigarayı kullanan kişiler eğer ses kısıklığı gelişirse hemen doktora başvurmalıdırlar. Allerji, guatr, nörolojik rahatsızlıklar ve kadınların adet hali diğer ses kısıklığı nedenleri arasındadır. Yaşlılık ise bir başka ses kısıklığı nedenidir.

Ses Kısıklığını Kim Tedavi Eder ?

Soğuk algınlığına bağlı ses kısıklığı aile hekimleri, dahiliye hekimi veya çocuk hastalıkları uzmanınca tedavi edilebilir (eğer ses tellerini muayene etmeyi biliyorlar ise). Eğer ses kısıklığı iki haftadan uzun sürdü ise veya nedeni belirlenemiyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz doktoru hastayı muayene etmelidir. Ses rahatsızlıkları kulak burun boğaz doktoru ve ses terapistinden oluşan bir ekip tarafından tedavi edilmelidir.

Ne Zaman Kulak Burun Boğaz Doktoruna Başvurmalı?

" Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürdü ise.
" Ses kısıklığına aşağıdaki bulgular eşlik ediyor ise: Ağrı varsa, öksürükle kan geliyorsa, yutma güçlüğü varsa, boyunda şişlik varsa.
" Birkaç günden daha fazla süren tam ses kısıklığı veya çok ciddi ses değişikliği.

Ses Kısıklığı Nasıl Değerlendirilir?

Kulak burun boğaz doktoru hastanın ve hastalığın öyküsünü alır ve hastanın ağzına ayna yerleştirerek ses tellerini muayene eder. Bazen muayene endoskopik yöntemle yapılarak video kaydı da yapılabilir. Bu muayene yöntemleri hastaların çoğu tarafından kolaylıkla tolerere edilebilir.

Ses Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi hastalığın nedenine göre değişir. Bir çok ses kısıklığı yalnızca ses istirahatı ile tedavi olabilir. Doktorunuz sesinizi nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bazı önerilerde bulunup gereğinde sizi ses terapistine gönderecektir. Sigaradan ve dumanından sakınmak tüm ses hastaları için şarttır. Bol sıvı gıda alımı da faydalıdır. Ses istirahatı ve ilaç tedavileri ile iyileşme olasılığı olmayan bazı ses teli rahatsızlıklarında cerrahi tedavi gerekebilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1004
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 15.01.2006 23:58
paylaşımın için teşekkürler

liamsi Tarih: 08.01.2006 23:27
Ellerine,yüreğine sağlık.
asicerkez Tarih: 02.01.2006 10:06
BABACIM İYİ BİR CALIŞMA BAZEN BENİMDE SESİM KISILIR TİYATROCU OLDUGUM İÇİN BENIM GEÇİM KAYNAGIM SESIM ONA ÖZEN GÖSTERIRIMM VE EGER KISILIRSA LİNKOSİLİN VE BEPANTEN (TAM YAZILIŞLARINI BİLMİYORUM :67 BU İKİSİNİ KARIŞTIRIP ENJEKTE EDSENIZ KENDİNİZE 1 SAAT SONRA SESININ DÜZEL DİGİNİ GÖRUR SUN

TABİKİ BİZİMKİ GENELLIKLE YOR GUNLUKTAN KAYNAKLANIYOR AMA SESİ KISLANLAR YINEDE UZUN SURERSE BU OLAY Bİ DOKTORA GÖRUNMELERINDE Bİ FAYDA VARDIR İLERDE DAHA BUYUK PROBLEMLERE YOL ACMAMALI SAYGILAR
SU-PERISI Tarih: 01.01.2006 21:18
güzel bilgileriniz için teşekkürler
casper Tarih: 01.01.2006 15:41
paylaşımın için teşekkürler
refik Tarih: 01.01.2006 14:24
teşekkürler güzel bir konu
okanoo28 Tarih: 01.01.2006 13:48
değerli bilgiler için teşekkurler