Mumlu kağıt üzerinde, odun fırınında pişirilerek hazırlanan Hatay Kağıt Kebabının asıl özelliği, kasaplarda hazırlanan bir fast-food olması. Hataydaki bütün kasapların olmazsa olmazı olan kağıt kebabı, tamamen sizin isteğinize göre yapılıyor. Kasaba gidip kebablık etin miktarını ve malzeme çeşidini belirliyorsunuz. Damak zevkinize göre seçilmiş malzeme ve baharatlarla mumlu kağıda yerleştirilen kebap, fırına götürülüyor. 15-20 dakika içinde özel ekmeği ile hazır halde size sunuluyor. Size biraz garip geldi değil mi? İşte Hatay kağıt kebabının tarifi.




MALZEMELER

- 1 kg ince kıyılmış az yağlı dana eti
- 3 baş sarımsak (ya da) 3 adet kuru soğan
- 2 demet maydanoz
- Tuz
- Karabiber
- Kırmızı biber
- 4 adet domates
- Yeşil ya da kırmızı biber
- 20-25 cm ebadında
- 5 adet mumlu kağıt




HAZIRLANIŞI

Hatayın Fast Foodu sayılan kağıt kebabı, pratik ve bir o kadar da lezzetli oluşuyla ünlüdür. Yoğun iş temposu içinde kısa zamanda güzel bir yemek yemek isteyenlerin tercih ettiği bu kebabı, aileler de evlerinde misafirlerine sunmak üzere kasaplara sipariş ediyor. Çoğunlukla sarımsaklısı tercih edilen kağıt kebabına lezzet katan diğer bir unsur da, taş fırında pişirilen özel kebap ekmeğidir.

Damak zevkinize göre yapılan ve baharatları ona göre ayarlanan sarımsaklı kağıt kebabının tarifi ise şöyle:

Önce 3 baş sarımsağı soyup, iyice eziyoruz. Ayıklanmış maydanozların saplarını kesip atıyoruz. Maydanozu kasapların kullandığı oval büyük satır ile ince ince kıyıyoruz (Satır yoksa mikserde yapabilirsiniz). Maydanoz ile sarımsağı 1 kg az yağlı dana etiyle iyice yoğuruyoruz. Üstüne isteğimize ve damak zevkimize göre karabiber, kırmızı pul biber, tuz ekliyoruz. Eti ve malzemeyi iyice yoğurup karıştırıyoruz. Yoğurduğumuz eti 5 eşit parçaya (200 gr) bölüyoruz. Mumlu kağıtları suyla ıslatıp herbir parçayı yuvarlak formda kağıdın üzerine 1 cm kalınlığında yayıyoruz. Kalın doğranmış biber ve domateslerden birer dilimle süsleyip kebabları tepsiye diziyoruz. Sonra fırına veriyoruz. Şimdiden afiyet olsun.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1260
favori
like
share