Çocuk ve anne- baba iletişimi çocuğun ruh ve beden sağlığı açısından son derece önemlidir, bu iletişim anne karnında başlar ve ölene kadar devam eder. Anne- baba bebek arasındaki iletişimin püf noktalarını Memorial Hastanesi'nden Pedagog Dr. Melda Alantar şöyle sıralıyor:

1. Ortak bağ nedir?
Sarılma, doyurma, sevgi gibi, çocukla ana-baba arasındaki duyumsal paylaşıma dayalı bir ilişkidir. Bebeklerin büyüme ve güven duymaları için gerekli bir bağdır.

2. Ortak bağ ne zaman oluşur?
Doğumdan önce oluşur. Bebek annenin kalp atışlarına ve sesine tepki verir.

3. Doğum öncesi ortak bağ nasıl güçlendirilir?
Hamileliğin 13. haftasından başlayarak karnınızı hafifçe aşağıdan bel bölgesine doğru okşayın. 'Okşamak.. Seni okşuyorum' diyerek onunla konuşun. Eşinizle birlikte bebek için kaset doldurun. Sevgi dolu yumuşak sesle ona ismini söyleyin, 'Adın Ali, ben senin annenim, seni sabırsızlıkla bekliyorum'. 'Ece, ben senin babanım, seni çok seviyorum.' Bu iletişim için bebeğin en hareketli olduğu 20.00- 24.00 saatleri yeğleyin.

4. Doğum sonrası ortak bağ nasıl güçlendirilir?
Ana- babanın düşlerini süsleyen 'ideal bebek' ile eve gelen bebek farklıdır. Farkı kabullenin. Cinsiyetini olumlu karşılayın. Bebeklerin şu mesajları duymaya gereksinimleri vardır: 'Sen buraya aitsin[/swf2][swf3]Senin gereksinimlerin bizim için çok önemli[/swf2][swf3]Seni seviyoruz ve sana isteyerek bakıyoruz'. Bu olumlu mesajları gün içinde kendi kendinize tekrarlayın. Bebeğin bakımı sırasında ona söylemeyi unutmayın.

5. Yeni doğanın dünyaya güven duyması için neler yapabiliriz?
Ağladığı zaman yanına gidin. Acıktığı zaman doyurun. Bezini sıklıkla değiştirin. Onunla oynayın, alçak sesle konuşun. Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 874
favori
like
share
casper Tarih: 03.01.2006 16:05
anne - baba iletişimi çocuğun gelecek yaşamındaki psikolojisinin temelidir.Çok önemli bebeklikten bu bağı bu iletişimi hissetmek
FadiK Tarih: 02.01.2006 21:49
Cok önemli cadikizcim bu bilgiler sagolasin