Müsellim Köyü Hakkında - Müsellim Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri

Tarihi

Müsellim kelimesi Arapça olup teslim eden anlamındadır.Merkezi otorite adına müsellem askerlerinin komutanı olarak bölgeyi yöneten kişilere bu isim verilirdi Osmanlı Türkleri’nin Rumeli’yi almalarını sağlayan kuvvetlerin başında Yörükler( onlardan kurulmuş Yayalar ve Müsellemler) gelir. Sultan Orhan zamanında başlayıp Fatih’e kadar, gittikçe hızı azalarak süregelen büyük Yörük akını, çok kısa zamanda bölge topraklarını kolayca doldurdu ve Türkleştirdi. Müsellimler , Osmanlı Devleti'nde, pekçok görevi yerine getiren, harp zamanlarında ordunun geçeceği yolları temizlemek, köprüleri tamir etmek ve yol açmak gibi hizmetlerle de mükellef idiler. Buna karşılık barış zamanlarında bütün vergilerden muaf sayılıyorlardı. Zaten bu ismi bu yüzden almışlardı. Barışta da seçkin(ayan) sınıftılar. 1695’ten sonra iltizam sisteminden vazgeçilmesiyle taşradaki üst düzey yöneticiler bölgelerine gitmeyerek kendi yerlerine müsellim, voyvoda ve subaşı gibi isimlerle âyânları vekil tayin ettiler. Osmanlı merkezi otoritesinin zayıflaması üzerine devlet âyânlarla işbirliğini artırarak onları meşrulaştırdı. Âyânlar halk tarafından seçiliyor, kendilerine padişah tarafından berat veriliyordu. Trakyada ,hatta türkiyede bir çok müsellim köyü vardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında adı sadece müsellim olan köylerin bazıları diğer müsellim köyleriyle karıştırılmasın diye Trakya müsellim köylerine de ya coğrafi özelliğine,yada kurucusu müsellimin özelliğine göre isimlendirilmiştir.taşlımüsellim, çerkezmüsellim,kızılcamüsellim vb. Kırıkkale Keskin de Müsellim köyünün kurucusu Terliksiz Mehmet adında bir ayandır. Buradaki topraklara devlet adına sahip çıkmış vergi toplamıştır.Torunlarından sadece Yusuf Eryiğit köyde ikamet etmektedir.Buranın bir kısım halkı Küçük Mısırlı adılı yakınından baharat yolunun uzantısı geçen bir köyden zorunlu olarak gelmiştir.Diğer bir kısmı rus istilasında Doğuanadolu ve Karadeniz taraflarından gelmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kırıkkale iline 49 km, Keskin ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 314
1997 1188

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Köy Muhtarı - Cebrail Taş


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Müsellim Köyüne Ait Bir Resim


Kaynak:YerelNET, Vikipedi

Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1650
favori
like
share